VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepomůžete, máte problém

ROKYCANSKO -Od začátku letošního roku se na okresních silnicích Rokycanska stalo v průměru padesát dopravních nehod za měsíc. Pokud byste se vyskytli u podobné události, víte, jak se zachovat? Ať už jste totiž účastníkem či svědkem nehody, je vaše povinnost poskytnout zraněným první pomoc.

29.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Jestliže tak neučiníte, dopustili jste se trestného činu. „Podle trestního zákona kdokoliv, kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok,“ uvedl plzeňský advokát Jan Blažek s tím, že pro řidiče dopravního prostředku, který po nehodě, na níž měl účast, neposkytne zraněné osobě potřebnou pomoc, platí vyšší trestní sazba. „Může být potrestán odnětím svobody až na tři roky nebo zákazem činnosti,“ dodal advokát. Vždy však platí, že osoba poskytující pomoc, je povinna tak učinit, pokud tím nedostane do nebezpečí sebe nebo někoho jiného.

“Těžko si ale dokážu představit situaci, že by byl někdo pro trestný čin neposkytnutí pomoci stíhán za situace, kdy projede okolo místa nehody a nezastaví, obzvlášť když už je na takovém místě více lidí. Jeho vina by se totiž těžko prokazovala,“ řekl Blažek. “Nicméně poskytnutí nejen první pomoci by mělo být pro každého samozřejmostí. I po dle ustanovení občanského zákoníku je především každý povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví,“ dodal advokát.

Pokud se vyskytnete u dopravní nehody, měli byste pamatovat na několik zásadních kroků v poskytování první pomoci. „Každý musí znát telefonní číslo záchranné služby. Důležité je dále nebát se, přiblížit se ke zraněnému a zjistit, zda dýchá a je při vědomí,“ uvedl rokycanský lékař Ivan Borek. Jestliže nejeví známky života, je třeba jej vyprostit z auta a zkontrolovat mu, popřípadě vyčistit, ústa. „Zraněný v nich může mít krev, hlínu či zapadlou protézu. Musí mu tedy uvolnit dýchací cesty,“ dodal Borek. Záchranář – amatér by měl ještě pamatovat, že zraněný nesmí ležet na zádech. „Je třeba mu alespoň natočit hlavu a být neustále u něho. Kdyby zvracel, aby to nevdechl,“ vysvětlil lékař.

Podle Pavla Šnajdra, majitele rokycanské autoškoly, je rovněž velmi důležité zabezpečit místo nehody tak, aby se nestalo další neštěstí, nenaboural někdo jiný.

29.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Mýto – Smutek zavládl po úvodním střetnutí krajského přeboru v kopané v mýtském areálu na Letné. Domácí se ovšem za svůj výkon stydět nemusejí!

U Rokycan našli v lese oběšence

Rokycansko – Ve středu dopoledne byl v hlubokém lesním porostu mezi Rokycany a Tymákovem nalezený oběšený muž.

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení