VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klabavští vzdali hold Bohumilu Staškovi

Klabava - U příležitosti 120 let, které uplynuly od jeho narození, byla rodákovi odhalena deska.

4.4.2011
SDÍLEJ:

U příležitosti 120. výročí narození církevního hodnostáře a rodáka z Klabavy, který v časech německé okupace burcoval proti záboru, byla v Klabavě na jeho rodném domě odhalena pamětní deska. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

Prosluněná Klabava byla v sobotu dopoledne svědkem odhalení pamětní desky na rodném domě monsignora Bohumila Staška, od jehož narození letos uplynulo 120 let. V doprovodu starosty Jiřího Vohradského se slavnostního aktu ujal Jiří Huber z Královské kolegiální kapituly na Vyšehradě a zdůraznil hrdost kapituly nad tím, že Stašek byl jejím proboštem.

„Nemáme tolik rodáků, kteří osvědčili pevné postoje a morální vlastnosti v těžkých dobách, abychom je mohli opomenout. Jejich připomenutí je záslužnou událostí, konstatoval ředitel archivu v Rokycanech Petr Kolář na adresu těch, kteří se o to zasloužili. „Zdaleka nejsme ale jediní, Stašek se třeba stal čestným občanem Domažlic a mají po něm pojmenovanou i ulici,“ uvedl mimo jiné.

Okamžiky chodské národní pouti na sv. Vavřinečku u Domažlic v srpnu 1939, kdy 120tisícové shromáždění kanovník burcoval proti vyhánění z historických domovů a odporu proti okupantům, znovu za Český svaz bojovníků za svobodu oživil Jiří Fryč. Připomněl i Staškovo zatčení a pobyt na Pankráci, v Oranienburku a Dachau, odkud se vrátil v dubnu 1945 s podlomeným zdravím.

„Jméno kanovník Stašek jsem slýchal odmalička. Naše domy sousedily a vytvořilo se sepětí rodin,“ konstatoval Jaromír Brabenec. Právě on se sestřenicí Věrou Chocovou Brožíkovou, která desku věnovala, byli prvními iniciátory jejího osazení. Dalšího se pak ujala obec. „Jako devítiletý jsem se účastnil i pouti k Vavřinečku,“ zavzpomínal pro Deník Brabenec. „Byl krásný den, ale od Haltravy se blížily temné mraky a blesky. Jako zázrakem, a mnozí to za něj měli, se na poslední chvíli vítr obrátil a odehnal je k Horšovskému Týnu,“ líčil. Zážitek z jiné pouti odehrávající se na počátku válečné hrůzy, tentokrát na Vršíčku u Litohlav, přidali i Bohumír a Václava Brožovi: „Když se rozneslo, že tu bude Stašek kázat, přicházela procesí zdaleka. Celý les byl plný lidí, kteří mu pozorně naslouchali.“

K odkazu kanovníka Staška se činností Sdružení pro obnovu památek Rokycan a okolí přihlásil jeho předseda Jan Soukup. Mimo jiné připomněl obnovu poutního kostela na už zmíněném Vršíčku - duchovním místě kraje. „Shlíží i na rodiště Staška, jehož odkaz pomáhá orientovat se v hodnotách života.“ Na téma památek dodal: „Všichni je obdivujeme. Když mají ale mnozí na jejich záchranu vynaložit prostředky, staví je do role nechtěných dětí,“ podotkl hořce.
Než na počest chvíle zanotovali zpěváci plzeňských chrámových schol, generální vikář Plzeňské diecéze Robert Falkenauer zdůraznil, že odhalená deska tu není ani tak kvůli kanovníku Staškovi, jako kvůli nám. „Stává se svým způsobem výzvou,“ upozornil. „Jde tu o hodnoty, které svým životem naplňoval a které si my máme připomínat, když řídíme svůj život.“

Autor: Božena Šopejstalová

4.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení