VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze na opravu památek přitékají, ale nestačí

ROKYCANSKO - V regionu je evidováno 243 kulturních památek. Je tu městská památková zóna Rokycany, vesnické v Dobřívě, Vejvavově, Jablečně, Podmoklech a Lhotě p. Radčem, k tomu navíc jedna vesnická památková rezervace v Ostrovci.

6.5.2008
SDÍLEJ:

KapličkaFoto: DENÍK/Zdeněk Traxler

Do programu Záchrany architektonického dědictví je momentálně zahrnut zámek ve Svinné. Patří soukromé osobě a s letoškem se opravuje už třetím rokem. „Loni z programu na jeho záchranu putoval milion a půl, letos to bude 760 tisíc,“ uvedla Jana Cinkeová, mající v okrese dohled nad památkami.
Peníze je možné čerpat také z programu Regenerace městké památkové zóny. Z něj ale na Rokycansko tento rok putuje jen 200 tisíc, Rokycany se podílejí milionem.

Z programu Regenerace vesnických památkových zón by mělo do okresu přitéci 340 tisíc. Dvě stě tisíc bylo určeno pro vodní hamr v Dobřívě, kde se musela staticky zabezpečit severní stěna. Před nadcházejícím Hamernickým dnem (17. května) jsou práce již hotovy. Dalších 110 tisíc z částky je vyčleněno pro Lhotu pod Radčem na restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého. Zbývajících 30 tisíc směřuje do Dobříva na obnovu oken jedné z roubenek.

Zcela nově je tento rok pomoc poskytnuta i památkovým objektům mimo území všech památkových zón a rezervací. Garantem se stane pověřená obec Rokycany. Na kontě je 1 340 tis. „Do třicátého května mohou zájemci, kteří mají připravené doklady, podávat přihlášky. Podrobnosti najdou na internetových stránkách města,“ sdělila Cinkeová. Po uplynutí termínu zasedne komise, aby posuzovala. Finance budou patrně děleny rovným dílem mezi obce, církve a fyzické osoby.

Záchranu památek podporuje rovněž krajský úřad. Rokycansku od něj plynou peníze jednak z programu Zachování a obnovy kulturních památek Plzeňského kraje a dále z Obnovy historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury na území Plzeňského kraje. Z prvního z titulů má Rokycansko k dispozici 950 tisíc, z druhého milion a třicet tisíc Kč.

Neustálý tok financí napomáhá od přelomu tisíciletí také záchraně zbirožského zámku a jeho přeměně v centrum turistiky. Spolkl už stovky milionů. Jednak jsou to dotační peníze, státní i z Evropské unie, a pak soukromé. „Šly sem skoro všechny peníze vydělané Žofínem,“ uvedl představitel majitele Gastra Žofín Jaroslav Pácha. Spoustu milionů stála také rekonstrukce zámku Mirošov nebo štern– berského ´Salonu´ v Březině.

Do budoucna je třeba před vlivy počasí zabezpečit řadu kostelů, například ve Vojenicích, Třímanech… Naproti tomu skoro desetiletá oprava kostela sv. Vavřince ve Strašicích by díky sdružováním prostředků měla letos končit. Opakované koncerty a vernisáže v kostelíku sv. Petra a Pavla u Líšné vynášejí na vstupném už pátým rokem prostředky na opravu. „Podařilo se vybrat přes osmdesát tisíc,“ uvedl starosta Vladislav Habětín. Obdobně je využit i výtěžek koncertů ve zbirožském sv. Mikuláši.

Autor: Božena Šopejstalová

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupaliště Rokycany

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Ilustrační foto

Okresní tandem zazářil v přeboru

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení