VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Proč jsou Romové, jací jsou, poznávaly děti v diakonii

Rokycany - Dávat Romy dohromady nemá cenu. Žijí sice ve velikých rodinách, ale navzdory tomu, stejně jako u Indů, se vše odehrává v kastovních společenstvích. To, ale i další vysvětlení o životě romské komunity, se ve středu žáci rokycanských škol dozvěděli od lektorky Ivy Pellarové v diakonii.

28.5.2009
SDÍLEJ:

Lektorka Iva Pellarová (na snímku vpravo) mimo jiné žáky rokycanských škol zlákala, aby si spolu s ní zazpívali jednu z nejstarších dochovaných romských písní. Jan Petr spolu s kamarády nejprve prostudoval text. Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

Uvedla, že cílem rokycanské akce je vysvětlit, proč Romové žijou tak, jak žijou. „Chci, aby lidé pochopili, že je to trochu jiný svět a jiná kultura,“ sdělila.
„Co je pro vás rodina?“ ptala se. „No vidíte,“ zareagovala na odpovědi pohybující se od čísla tři nanejvýše do deseti, „a pro Roma je to tak stovka lidí. Ne, že by žili v jednom bytě, ale drží hodně spolu a hodně si pomáhají,“ vysvětlovala. „Tak proto se jich u nás v baráku sejde třeba padesát,“ podotkl Jirka Drábek, šesťák ze ZŠ Čechova.

Iva Pellarová také objasnila, jak to vypadá se starostlivostí o miminka. „A když povyrostou, kdo o ně pečuje,“ chtěla vědět. Posluchače vyvedla z omylu, že to u Romů nebývá babička, jak se domnívali, ale starší sourozenci. „Není výjimkou, že šestiletá holčička umí uvařit polévku a postarat se o dítě,“ překvapila obecenstvo. Doplnila také, že ohřívané jídlo pro Romy jídlem není. Každý den připravují nové. Jakub Planeta a Jirka Boček společně přišli i na důvod. „Ano, jak přišli z Indie, pořád ještě mají v sobě vědomí, že by se jídlo mohlo zkazit a oni jeho pozřením onemocnět,“ shrnula lektorka.

Michala Mjartana také zajímalo, jestli Romové slaví Vánoce, Velikonoce a podobně. „Slaví, ale největší událostí pro ně je pohřeb,“ překvapila děti Pellarová. „To se sejde dvě stě i tři sta lidí. Zvykem je zesnulého vystavit v otevřené rakvi v kostele, aby se s ním mohli všichni rozloučit. Obávají se, že by je jinak chodil strašit. Hraje hudba a do hrobu mu pak dají to, co měl rád,“ sdělila. „Třeba manželku?“ vyjevil se Jindra Sládek. Ale slyšel, že tenhle indický zvyk se už nedodržuje.

Během povídání došlo i na hádanky. Víte, co to je: Tisíce stříbrňáků na černé louce a nikdo je nesbírá? Alex Morozov poznal, že noční nebe. Potom zazněly také písničky a jedné, patřící mezi nejstarší dochované a brané dnes za jakousi hymnu českých a slovenských Romů, se přítomní i přiučili.

„Kdo by chtěl slyšet další, nebo poznat jinou dovednost a zábavu dnešních mladých Romů, může odpoledne navštívit Den otevřených dveří,“ zvala do klubu při diakonii ČCE Petra Beranová. Nakonec se lektorka s dětmi rozloučila přáním: pundrado drom. „Je to jeden z odkazů kočovného života starých Romů a znamená – otevřenou cestu. Tu vám do života přeju,“ uvedla Pellarová.

„Bylo to zajímavé,“ hodnotila při odchodu Veronika Balíková, „zaujalo mě, jak žili a bydleli.“ Janu Barboru Köstelovou zase upoutalo povídání o romské kultuře. „Snažím se také představit si to kočování. Co s tím souviselo problémů, ale i jakou volnost mohlo na druhé straně přinášet,“ uvažovala.

Autor: Božena Šopejstalová

28.5.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Ilustrační foto

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení