Podle odborníků může mít na nižší čísla vliv skutečnost, že řidiči nemusejí nehodu hlásit policii. „Pokud je škoda do padesáti tisíc korun a bez zranění, motoristé ji stále častěji řeší jen mezi sebou. Pojišťovny tedy mohou mít úplně jinou statistiku,“ myslí si Pavel Šnajdr, majitel stejnojmenné autoškoly.

Přetrvávající hlavní příčinou kolizí je nesprávný způsob jízdy. „Řidiči se například nevěnují řízení, nedodržují bezpečnou vzdálenost za vozidly nebo nezvládnou řízení,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Tomková. Při tragických nehodách hraje podle ní velkou roli zejména alkohol. „Dochází k nim nejčastěji ve dnech volna a v nočních či časných ranních hodinách. Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé ve věku do 25 let a řidiči s krátkou dobou praxe,“ doplnila mluvčí.

Na území našeho regionu dochází během roku průměrně ke dvěma nehodám denně. Někteří obyvatelé jsou situací na silnicích roztrpčeni. „Šoféři mají stále lepší, a hlavně rychlejší, auta a zvláště ti mladí nemají nejspíš pud sebezáchovy. Řídí opilí, prohánějí se v ulicích jako šílení…a pak je z toho jedině neštěstí. A mnohokrát to odnesou ti neviní,“ je přesvědčená seniorka Marie Dvořáková, která statistikám nevěří. „Dopravních nehod jsou plné noviny i televize,“ dodala.

Rokycansko - Dopravní nehody v období prázdnin (+ porovnání)

červenec 2008 červenec 2007 porovnání
počet dopravních nehod 48 52 - 4
úmrtí 2 0 + 2
těžká zranění 0 0 0
lehká zranění 15 12 + 3
alkohol u viníka DN 2 1 + 1
nesprávný způsob jízdy 31 26 + 5

srpen 2008 srpen 2007 porovnání
počet dopravních nehod 46 64 - 18
úmrtí 1 1 0
těžká zranění 4 1 + 3
lehká zranění 12 9 + 3
alkohol u viníka DN 2 1 + 1
nesprávný způsob jízdy 21 32 - 11