Mezizemské duely vyhráli Češi

Stupno – V rámci oslav 105 let národní házené byla ve Stupně sehrána tradiční utkání mezi výběry Čech a Moravy. Ty se utkaly jak v kategoriích mládežnických, tak i veteránských. Největší pozornost však pochopitelně poutal prestižní souboj v kategoriích mužů a žen.

1.7.2010

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vlastimil Dudáček

Tentokrát se v obou zápasech radovaly z vítězství výběry z Čech. Souboj mužů byl velice vyrovnaný a skončil těsnou výhrou 19:18, oproti tomu v duelu žen vyhrály Čechy až nečekaně hladce 18:11.

Zápas mužů sliboval podle soupisek (mj. s Tycarem z Litohlav a Blechou ze Stupna) pěknou podívanou. Sice letní horko ubíralo od prvých minut hodně sil, odehrál se celý ve vysokém tempu. První desetiminutovka byla spíše vyčkávací, ani jeden ze soupeřů si nevytvořil náskok. V prostřední části prvního si dvoubrankový náskok vytvořil moravský celek, aby zvýšeným úsilím jej Češi do přestávky zlikvidovali a ukazatel skóre se po třiceti minutách zastavil na jednobrankovém vedení domácích (12:11).

Začátek druhého poločasu byl podobný, na branku domácích odpověděli hosté z Moravy stejně. Na konci druhé desetiminutovky se podařil domácímu českému celku, jak se později ukázalo, rozhodující trhák (21. minuta 19:16). V nervózním závěru dokázala Morava korigovat prohru na jednobrankovou.

Muži: Čechy – Morava 19:18 (12:11)
Čechy: Průcha – Houfek, Blecha, Červinka, Mikolášek, Leugner – Beneda 4, Titl 3, Tycar 5, Pešek 3, Zimmermann 3, Brada 1.

Morava: Mühlhandl – Holásek, Horáček, Beneš, Martinec, Filípek – Horák 5, Tománek 5, Bukovský 3, Křemínský 1 , Petr 4.

V utkání žen již první útoky ukázaly „hlad“ po gólech českých útočnic. První branku vsítila Morava až ve 14. minutě z pokutového hodu (1:5). Do té doby česká obrana likvidovala všechny náznaky moravské útočné aktivity. Na přelomu poločasu se hra vyrovnala, branky začaly padat rovnoměrněji na obou stranách. Morava se dostala do zápasu i díky třem pokutovým hodům, které dokázala proměnit (26. minuta 9:6). Čtyřbrankový náskok před přestávkou zajistila pro Čechy brankou po pěkné technické kombinaci Čihařová.

Také ve druhém poločase předváděly české hráčky technickou házenou zakončenou brankami, když Morava spoléhala spíše „hrou na tresty“ s následným proměňováním trestných hodů. Přesto si během druhého poločasu český celek budoval rozhodující náskok, a zápas tak skončil výrazným vítězstvím českého celku.

Ženy: Čechy – Morava 18:11 (10:6)
Čechy: Klinerová, Dušková – Mrnková, Stehlíková, Štěpánová, Půtová, Klučáková – Benešová 4, Čihařová 1, Valíčková 3, Bonaventurová 4, Bendová 2, Laštovičková 4.

Morava: Havránková, Nováková – Jančáková, Nezhybová, Přikrylová, Sládečková, Nečasová – Vespalcová, Pavlíková, L. Kratochvílová 7, A. Kratochvílová 2, Jurtíková 2.