VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malá kina bojují o přežití

ROKYCANSKO - V současné době má zelenou trend otevírání obrovských nákupních center. Zákazník zde nalezne „vše v jednom“ – obchody, restaurace, herny a kina. I v našem blízkém okolí najdeme taková místa. V Plzni jsou nyní v nákupních centrech dvě multikina. Jejich otevření vedlo nejen ke zrušení několika plzeňských kin, problémy mají i ostatní malá kina v okolních obcích.

10.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jan Rotrekl

Na Rokycansku jsou v provozu kino Monteko v Rokycanech, dále pak kina ve Zbirohu, v Mýtě a letní kino v Hrádku. I na nich se provozování multikin podepsalo. Kino ve Zbirohu, které promítá dvakrát týdně, a to vždy ve středu a v sobotu, začalo s projekcí v roce 2002. Jeho provozovatel Josef Štícha nám potvrdil, že návštěvníků přichází rok od roku méně. Přičítá to právě rozmachu multikin, kde se konají premiéry a nové filmy jsou zde prakticky okamžitě. „I když se snažíme filmové novinky nabídnout divákům co nejdříve, rychlosti multikin se stejně vyrovnat nemůžeme,“ sdělil Štícha.

S problémem nízké návštěvnosti se potýká i rokycanské kino Monteko. Zde se hraje ve čtvrtek, v pátek a v sobotu večer. Někdy je projekce doplněna ještě o sobotní a nedělní odpoledne s dětskými filmy. Slabou návštěvnost si pracovnice kina Maruše Šiplová vysvětluje právě existencí nákupních center s multikiny, kde se lidé mohou podívat na film a rovnou si i nakoupit a občerstvit se. Podle ní se nedá říci, které filmy u diváků vedou, zda české či zahraniční. Oproti tomu, dle slov Štíchy, do zbirožského kina diváky nejvíce nalákají české snímky.

I přes stále klesající návštěvnost kina na Rokycansku s provozem zatím končit nechtějí. Ve Zbirohu naopak uvažují o projekci speciálních programů, například starých filmů. Situace v rokycanském Monteku není moc příznivá. Údržba kina s 250 sedadly, která jsou ale jen málokdy zaplněna do posledního místa, je drahá. Přesto hodlá Monteko ve své činnosti pokračovat i nadále.

Tak jako všechno i multikina mají své výhody a nevýhody. Do výčtu výhod určitě můžeme zařadit pohodlnější sedačky a možnost občerstvení, jehož cena je ale astronomicky vysoká. Technická kvalita promítání je na vyšší úrovni než u malých kin. Výhodou je také fakt, že nové filmy jsou zde podstatně dříve a projekce probíhá, i pokud by měl být v sále jen jediný návštěvník. Filmy jsou promítány každý den, což menší kina nenabízejí. Na druhé straně ale multikina na hodně lidí působí masově a komerčně. Vstupné je velmi drahé, někdy až dvojnásobné v porovnání s malými kiny. Navíc pro lidi z vesnic bývá často obtížné se do Plzně dopravit.

Postoj lidí k multikinům se liší. Zeptali jsme se několika občanů Rokycan a okolí, jaká kina upřednostňují a výsledek byl i přes obrovskou komerčnost dnešní společnosti překvapivý. Většina dotazovaných raději navštěvuje klasická malá kina nebo „letňáky“. Aleš Čada fandí malým kinům, jelikož jsou levnější. „Na multikinech mi vadí velké množství lidí a špatná dostupnost pro obyvatele vesnic,“ dodal.

Na drahé ceny a špatnou dostupnost si stěžovala i Klára Nová, která navíc dodala, že menší kina mají zvláštní atmosféru, kterou multikina postrádají. V tom se s ní shodoval i další z dotazovaných Štěpán Dejmek, pro kterého multikina představují „neosobní a sterilní prostředí bez atmosféry“. I velká kina však mají své příznivce, mezi ně patří Tomáš Bejček: „Navštěvuji raději multikina kvůli lepšímu pohodlí a většímu výběru filmů,“ vysvětlil.

I když multikina nabízejí svým návštěvníkům pohodlí a komfort, přesto zůstávají pro hodně lidí něčím cizím, ať už kvůli ceně vstupenek, kvůli problémům s dostupností nebo pro svoji konzumnost. Malá kina v některých evokují pocity domácnosti a útulnosti, jsou cenově příznivější a pro mimoplzeňské i dostupnější. Proto by mělo být v našem zájmu, aby byla kina na Rokycansku zachována.

Tereza Filipová

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Okresní tandem zazářil v přeboru

Rokycansko – Druhé kolo krajského přeboru mužů v kopané vyšlo oběma našim zástupcům na podtrženou jedničku.

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení