„Pomáhali jsme se sklizní u ostatních firem, proto jsme ještě nesklidili našich posledních dvacet hektarů kukuřice. To je záležitost na jeden den,“ řekl Vágner, podle kterého jsou vymrzlé klasy zralé kukuřice lepší než časně žatá plodina s vysokou vlhkostí. Na některých místech firma dosáhla výnosu 10 tun na hektar kukuřice.

Letošní podzimní práce zvládla Příkosická podle Vágnera v agrotechnických lhůtách. „Pro ozimy by bylo dobré, kdyby sníh odtával postupně. Mohl by tak skončit nedostatek spodní vláhy,“ sdělil ředitel. „Kukuřice byla jediná plodina, kterou nepostihlo letošní sucho. U obilí a řepky jsme měli ztrátu nejméně tunu na hektar,“ řekl Vágner.

Propad ostatní letošní úrody ale podle něj dorovnal trh. „Konečně je naše práce oceněná skutečnými cenami. Dosud bychom bez jejich dorovnávání tvrdě prodělávali,“ konstatoval ředitel s tím, že práci zemědělců ještě devalvují ceny masa. I ceny této komodity ale podle prognóz ještě porostou. Na růstu cen potravin se ale významně podílejí zpracovatelé a obchodníci.

Například Příkosická dodávala v říjnu zpracovatelům litr mléka se čtyřmi procenty tuku za 9,30 Kč, v obchodech ale stojí mléko s 1,5 % tuku momentálně kolem 18 korun. „Nám přidali korunu,“ dodal Vágner.