Podle majitele tamních skladů paliv Františka Jaroše vznikla po uhlí přímo obrovská poptávka. „Zájmu teď nemůžeme pomalu stačit a lidé jsou nespokojení. Horší je, že ani šachty nestačí vyrábět a navíc se v mrazech perou s technickými problémy. Kamiony stojí ve frontách až tři dny, než je naloží. Včas se mi vrátí tak dva z pěti,“ sdělil. Svůj podíl na situaci vidí i v tom, že se lidé vzhledem k předchozím mírným zimám nepředzásobili. „Navíc, kvůli cenám, se i ti, co vytápějí dům plynem či elektřinou, zčásti stejně vracejí ke kamnům,“ říká Jaroš.

To potvrdil například David Svoboda, majitel rodinného domku: „I když máme plynový kotel, využíváme hlavně krb v obývacím pokoji. Dřevo je totiž podstatně levnější. Letos ale, bohužel, se zásobami rozhodně nevystačíme, což náš rozpočet samozřejmě zatíží,“ svěřil se.

Prodejci přiznávají, že pociťují dopad ekonomické krize na zákazníky. „Zájem by byl, ale lidé nemají peníze. Občas máte sice takové, že si vezmou celou fůru, ale většinou chce každý uhlí jen trochu. Tak deset, maximálně dvacet metráků. Třeba ořech za pět tisíc. Často dají přednost i druhé jakosti, ta je ještě levnější,“ uvedl Josef Pokštefl z uhelných skladů v Příkosicích.

Podobné zkušenosti mají i v Uhlí – Štverák, Mirošov. „V souvislosti s mrazy je zájem o uhlí vyšší než v předešlých letech. Máme stále zákazníky, kteří žádají plné auto, ale zejména teď, po Vánocích, přibylo i těch, co požadují menší množství. Chtějí zřejmě ušetřit,“ míní Gabriela Vondrová z dané firmy.

Ačkoli tuhá zima je příčinou zvýšené poptávky po palivech, někde paradoxně prodej komplikuje: „Spousta lidí se ptá na palivové dříví, zájem je o balíky přířezů i kulatinu, ale v mrazech se pro ně zákazníci špatně dostávali. Měli problémy s dopravou,“ uvedla Eva Kratochvílová z rokycanské pily pod Kotlem. Podobné zkušenosti mají i leckde v uhlelných skladech na Rokycansku.

B. Šopejstalová, G. Karníková