„Varroáza se v našem regionu objevila poprvé před dvaceti lety. Po tuto dobu jsme včelstva stále úspěšně léčili, ale letos se roztoč i přesto přemnožil,“ uvedl Hrabák. Podle výsledků Výzkumného ústavu včelařského bylo loni na podzim v jednom úlu 150 až 200 roztočů. Teď jich je tam desetkrát více.

„Od 10. října léčíme včelstva standardními způsoby. Na jaře uvidíme, nakolik to bylo úspěšné – kolik včelstev bylo roztočem napadeno mírně, kolik jich přežilo,“ sdělil Hrabák.

Varroa destructor totiž může šířit mezi včelami virová onemocnění. Množí se na včelím plodu, který vysává. „Z napadených larev se pak rodí oslabení, života neschopní jedinci,“ řekl Hrabák, který zároveň upozorňuje, že právě varroáza způsobuje vysoké ztráty na medných výnosech. „Kvalitní med může být tedy příští rok dražší,“ dodal.

Parazitický roztoč se začal šířit z jihovýchodní Asie do Evropy, Ameriky a Austrálie v 60. letech minulého století. „Odhaduje se, že se šíří několik set kilometrů za rok. V současnosti není na světě místo, kam by se již nedostal,“ doplnil Hrabák. První roztoč byl na území bývalého Československa pozorován v roce 1978, tedy před 29 lety.