VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti Střední školy Rokycany se za své firmy zúčastnili veletrhu

Rokycany – Prodávají fiktivní zboží a nikdo je nežene před soud za podvod. Mají dokonce dvě specializované firmy, v nich zaměstnance, byli na veletrhu a mezi 190 firmami ze 16 zemí si tam za prezentaci vydobyli 5. a 6. místo.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Střední škola Rokycany reprezentovala v Praze hned dvakrát. Firmu A – Z Sport zastupovali Jakub Brichta, Lucie Kolářová, Lucie Vondrášková a Šárka Malá. Foto: archiv

Drzost? Trestná činnost? Ani jedno. Navzdory veškerému zdání se jedná o výjimečně organizovanou praxi, kterou pro své žáky zajišťuje Střední odborná škola Rokycany. Začala s tím v září minulého roku.

„Máme dvě firmy – Bril– lance Cars a A–Z Sport, které se učíme vést. Ve funkcích se obměňujeme, abychom poznali, co jejich zastávání obnáší. Jen ředitel zůstává, souvisí to se zápisem do obchodního rejstříku i dalším,“ informovala Anežka Štíchová, momentálně zastávající roli ´asistentky ředitele´ a dodala: „Naše firma Brillance Cars se zaměřuje na prodej luxusních vozů. Jedná se o značky BMW a Audi.“ „My vystupujeme jako A–Z Sport a zaměřujeme se na potřeby pro zimní sporty,“ informovala dále ´ředitelka´ Lucie Vondrášková. S ní na veletrhu firmu zastupovala Lucie Kolářová, Šárka Malá a Jakub Brichta. Pokud jde o celkové zkušenosti, Lucka se svěřila: „Zhruba půl roku trvalo firmu založit a brzy jsme se poučili, nakolik záleží na spolehlivosti těch, se kterými spolupracujete. Někteří spolužáci i odešli,“ sdělila. Za druhou firmu školu reprezentovala Šárka Otcovská (šéf), Ilona Štěpánová, Martina Michalková a už zmíněná Anežka. Uvedla: „Je to zajímavá zkušenost a všechny nás zbavila růžových brýlí. Kdybych jednou sama založila podnik a nefungoval by, bylo by to ale určitě horší. Takhle už víme, s čím se musí počítat,“ mínila.

Veletrh byl pro všechny velikou zkušeností. Dopředu jsme museli připravit prezentaci, svoje katalogy, reklamní spot, vyzdobit stánek…,“ vyjmenovávala děvčata. „Poznali jsme tam i konkurenční boj,“ dodala Anežka. „Přišel kluk, chtěl vidět katalog, ale najednou začal šťourat. Zjistili jsme, že mají na chlup stejnou firmu a chtěli nás nachytat. Spíše jsme ale dostali my je. Měli lidem vystavoval kupní smlouvy a neměli je. Dávali jen faktury,“ líčila. „Neměli jsme představu, co nás na takové akci čeká,“ podotkla Lucie. „Tím více jsme se snažili vymyslet akci měsíce a přijeli do Prahy se sáňkolyžemi. Kamarád je sestavil, my vydávali za výrobek firmy. V češtině se nám prezentace dařila, v angličtině to bylo trochu horší. Zkoušeli jsme také konverovat v němčině,“ informovala. „Obchodování v cizích jazycích bylo rozhodně zajímavé,“ mínila Anežka. Někdy byl problém vůbec vzbudit zájem, občas se třeba také nedostávalo slov a domlouvali jsme se lámavě, jindy to byla paráda a uspěli jsme výborně,“ popisovala.

Mezinárodní veletrh fiktivních firem, o němž je řeč, se uskutečnil v Praze – Holešovicích. „Projekt slouží k aplikaci poznatků z odborných předmětů nabytých za dobu studia v oblasti ekonomiky, práva, účetnictví, marketin– gu, obchodní korespondence i cizích jazyků,“ vysvětlovala učitelka Jitka Honzů. Doplnila, že na veletrhu se setkávají mladí a perspektivní ekonomové z celé Evropy. Účast na akci škola realizovala s finanční podporou projektu Specializované enviromentální programy pro střední školy Plzeňského kraje a díky spolupráci s ENVIC Radnice.

Autor: Božena Šopejstalová

3.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MIKULÁŠ ZDENĚK První potomek maminky Lenky a tatínka Karla se narodil 16. srpna v 0:32 hodin na Gynekologicko - porodnické klinice v Plzni na Lochotíně. Malý Mikuláš vážil 3510 gramů, měřil 49 cm. Pohlaví miminka znali rodiče dopředu.
5

Koukáme na svět (19. srpna)

Ilustrační foto

Ve Strašicích zmizela Škoda Octavia za sto tisíc korun

Seveřané potrápili Rokycany

Rokycany – Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze. Seveřané však kousali.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Rokycany – Tenisový turnaj ve čtyřhře neregistrovaných hráčů se neuskutečnil v původně plánovaném červencovém termínu. Kvůli nepřízni počasí musel být posunut, ale účast to negativně nepoznamenalo.

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení