Silná vlna odporu se zvedla krátce poté, co vláda České republiky uveřejnila svoje záměry týkající se stoprocentního nárůstu cen knih. K nenadálému kroku se vyjadřují vzdělanci a odborníci. „V historickém srovnání je dnes u nás kniha ve vztahu k průměrnému platu dražší (asi o jednu třetinu). Proto je méně dostupná pro většinu populace, než byla před rokem 1989,“ upozornili členové Akademie věd ČR. Dále poukázali na skutečnost, že ostatní komodity, jako jsou potraviny nebo spotřební zboží, jsou levnější. Nehledě na to, že hodnota knih se pohybuje nad průměrem zemí Evropské unie.
Boj o záchranu je provázen dokonce peticí. K včerejšímu dni se k ní připojilo 130 664 lidí. Také Milada Holá, majitelka rokycanského knihkupectví, nezůstává v protestu nečinná. „Z regionu jsem nasbírala šedesát podpisů,“ sdělila Deníku.

Cenové navýšení by ale mohlo pro některé obchody znamenat krach. „Ze změn máme určitě obavy, už teď se kupuje méně,“ posteskla si Holá. Podle jejích slov už nyní zaznamenávají asi poloviční úbytek. „Snad nebudu muset obchod úplně zavřít,“ doufá majitelka.

Ani knihovny nemají zcela jasnou budoucnost. Ta rokycanská na zdražování myslela už předem. „Ceny jsme zvedli začátkem roku právě kvůli dépéhá,“ konstatovala Ludmila Vyčichlová, tamější ředitelka. Dospělí si tak musí na rok připlatit dvacet korun, studenti a senioři deset a děti patnáct. Další změny už knihovna nechystá.