Ceny hypoték neustále klesají na své dno. Nejinak tomu bylo i v dubnu, v němž klesla průměrná úroková sazba dle Fincentrum Hypoindexu na 2,88 %. Příčinou jsou akce bank, u kterých probíhá tvrdý konkurenční boj o klienty. Kromě nižších sazeb nabízí i snížení či dočasné odpuštění poplatků za vyřízení i množství různých slev. A to přitom experti předpovídali na letošní rok růst úrokových sazeb.

Úrokové sazby hypoték.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Ceny hypoték nebyly nikdy příznivější. Přestaňte o vlastním bydlení pouze snít a porovnejte si nabídky jednotlivých bank. Snadno najdete tu nejvýhodnější variantu.

Srovnání hypotečních úvěrů.

Roste zájem o hypotéky

Snížení úrokových sazeb se projevilo i nasníženíindexu dostupnosti bydlení(IDB), který vyjadřuje, jak velká část průměrného čistého příjmu domácnosti padne na splátku hypotečního úvěru. Průměrná česká domácnost vynaloží podle společnosti Golem Finance na splátku hypotéky ve výši průměrné ceny bytů necelou třetinu (29,5 %) měsíčního příjmu. Nebezpečně se tak blíží k dosavadnímu rekordu z května 2013, který byl jen o dvě desetiny vyšší.

Regionálně „vyhrávají" obyvatelé Ústeckého kraje, kde splátka hypotéky „spolkne" 12,9 % měsíčních příjmů, dobře na tom jsou i obyvatele Moravskoslezského kraje (17,4 %) a Vysočiny (19,5 %), na opačné straně se tradičně drží Praha (IDB je 65,1 %). Nejsou to ale pouze úrokové sazby, které pomáhají lidem ke snížení nákladů na pořízení vlastního bydlení, anebo jim umožňují dosáhnout na výrazně lepší bydlení. Svůj podíl na tom má i pokles průměrné ceny bytů v ČR - oproti roku 2009, kdy činila průměrná cena bytů 2,1 milionů korun, se letos drží na 1,72 milionu korun.

Hypotéka ve výši 1,5 milionu Kč s 20letou splatností
Rok 2009 2014
Index úrokových sazeb 5,63 % 2,88 %
Průměrná cena bytu 2, 1 mil. Kč 1,72 mil. Kč
Měsíční splátka s 20letou splatností 10 429 Kč 8 230 Kč

Zdroj dat: vlastní výpočty na základě dat Fincentrum Hypoindexu

Není divu, že levné hypotéky zvyšují i poptávku po nemovitostech. Čím dál vhodnější podmínky pro pořízení vlastního bydlení přesvědčují i zatvrzelé podnájemníky, i oni začínají přemýšlet nad tím, zda neinvestovat do vlastního. Patříte mezi ně? Využijte aktuální příležitost - ať už pro pořízení vlastního bydlení, nebo jako investici. Možnost nízkých úrokových sazeb a nižších cen nemovitostí totiž nemusí trvat věčně. Začít můžete tím, že porovnáte aktuální nabídky jednotlivých bank.

Hypoteční sazby v létě 2014

Lze očekávat další snižování indexu úrokových sazeb i nadále? Podle Golem Finance by aktuální sazba nemusela být konečná a dosavadní dno by se tak mohlo prohlubovat i v létě. Konkrétní odhady ale neuvádí. Kam budou úrokové sazby směřovat v dlouhodobějším horizontu, prý záleží hlavně na tom, jakou cenovou strategii zvolí velké banky a jak na to bude reagovat jejich konkurenci. Má to ale jeden háček. Vzhledem k tomu, že objem sjednaných hypoték překonává své rekordy, banky nejsou tlačeny do dalšího snižování. Reálně se jeví scénář, v němž banky budou udržovat svou základní úrokovou nabídku na aktuální cenové hladině a jí individuálně přizpůsobovat různé akce a slevy.