VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Azbestový' lom nedává Litickým stále spát

Plzeň - Nezávislá měření, která probíhala ve více než půl roku uzavřeném lomu v Liticích a jeho okolí, skutečně potvrdila výskyt azbestových vláken nejen v těžené hornině, ale i v ovzduší.

18.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

„Naštěstí se ale naměřené hodnoty, zvláště při druhém monitoringu, ukázaly velmi nízké," popisuje výsledky měření Dagmar Svobodová, vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně. Zároveň dodává, že veškerou agendu spojenou s dalším osudem lomu má v rukou Krajský úřad Plzeňského kraje.

„Řízení bylo zahájeno. Právě jsme ve stadiu zpracovávání odborného posudku. Je vysoce pravděpodobné, že lom bude opět otevřen, ale za přísnějších podmínek tak, aby došlo k eliminaci jeho prašnosti do okolí," vysvětluje Václav Liška z Odboru životního prostředí Krajského úřadu. Více informací ale s ohledem na právě probíhající správní řízení nemůže poskytovat. Jasněji by mohlo být snad na konci října.

Hlavní problém podle jeho názoru kolem výskytu azbestových vláken v litickém lomu a jeho okolí spočívá v tom, že v České republice neexistuje norma, která by stanovila limit pro výskyt azbestu ve venkovním prostředí.

„Veškeré normy u nás určují hodnoty výskytu azbestu pouze ve vnitřních prostorech. Pro venkovní prostor tyto limity nejsou," uvádí Václav Liška.

Nezbývá proto než se orientovat podle norem pro interiéry a těch litický lom rozhodně nedosahuje. Jako přibližné vodítko může také sloužit norma, která funguje v sousedním Německu, jež nejvyšší povolené hodnoty stanovuje, ale pro naše území nejsou nijak závazné.

Život bez těžby

Obyvatelé Litic si ale po dobu vynucené uzavírky lomu uvědomili, o kolik je život v obci příjemnější. „To, na co jsme celá léta marně poukazovali, se potvrdilo. Naprosto zásadně se snížila prašnost. V létě jsme bez obav mohli otevírat okna. Tím se jednoznačně vyvrátil argument představitelů kamenolomu, že prach pochází z polí a ze silnic," poukazuje na rázně změněnou kvalitu života v Liticích Michal Benda, místní občan.

Vedle snížené prašnosti vítali Litičtí také nulovou hlučnost lomu a zastavení mohutných otřesů, které doprovázely trhací práce. „ Když se k tomu všemu přidá riziko, že tu budeme dýchat vzduch zamořený azbestem, je pochopitelné, že nestojíme o znovuotevření lomu," uvádí Benda.

I proto Litičtí sepsali petici, pod kterou se podepsalo 315 občanů a v níž odmítají obnovení těžby.

„Jsme si vědomi toho, že jsme malí páni a že lom zavřít nedokážeme, ale rádi bychom dosáhli alespoň toho, aby se o problémech mluvilo a byli jsme o situaci kolem lomu pravdivě a pravidelně informováni," doplňuje Benda.

Plzeňský magistrát by rád vyšel občanům vstříc. „Připravujeme pravidelný odběr prašného aerosolu v místě a jeho zařazení do programu automatického imisního monitoringu Plzně," doplnila Svobodová.

Majitel lomu, společnost Eurovia, si je údajně rizik spojených se znovuobnovením těžby vědom.

Podle slov její mluvčí o tom svědčí i fakt, že na jaře lom zavřela z vlastního rozhodnutí a nyní čeká na výsledek správního řízení.

„Vzhledem ke složitosti a závažnosti celé problematiky si nedovolujeme ani odhadnout termín případného obnovení provozu," uvedla na dotaz Deníku, kdy a zda vůbec plánuje znovuobnovení těžby v Liticích, Petra Kučerová, mluvčí firmy Eurovia.

Litický lom

Březen 2012 – Uzavřen kamenolom v Liticích údajně z důvodu změny majitele.
Duben 2012 – Deník přináší informace o pravém důvodu uzavírky. V těžené hornině byla objevena karcinogenní azbestová vlákna. Občané Litic ani starosta nebyli o pravém důvodu uzavírky informováni.
Jaro 2012 – Jednání mezi magistrátem a majitelem o dalším postupu. Lom zůstává uzavřen a probíhají nezávislá měření.
Říjen 2012 – KÚPK vede správní řízení o změně provozního řádu.

Autor: Kateřina Kvasničková

18.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupaliště Rokycany

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Ilustrační foto

Okresní tandem zazářil v přeboru

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení