VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobřívští by rádi opět vedli děti k hasičině

Dobřív - Projekt „Dobráci roku" odstartoval. Prvním hasičským sborem, který Český rozhlas a Deník představují, je SDH Dobřív z Rokycanska

7.9.2015
SDÍLEJ:

FRANTIŠEK CIPRA (zleva), Milan Hošek (strojník), Jiří Reindl (starosta SDH) a Jiřina Burýšková (pokladní sboru) u historického vozu Praga Erena.Foto: Foto: Deník/Jana Vaníková

Více než sto let dlouhou tradici má sbor dobrovolných hasičů z Dobříva. Roku 1893 se poprvé sešli, aby v budoucnu chránili obec před požáry, povodněmi a dalšími rozmary přírody.

Sbor dobrovolných hasičů čítá celkem sedmatřicet členů. Patří mezi ně třicet chlapů, šest žen a nejmladší čtyřletý Dominik Basl. „Nejstarším vozidlem sboru je Praga Erena. Získali jsme ho od civilní obrany. Tehdy byl v dezolátním stavu. Štáb obrany ho opravil a my ho dostali do vlastnictví," zavzpomínal jeden z nejstarších členů sboru František Cipra. Do vozového parku Dobřívských patří ještě Tatra 138, kterou hasiči mají od roku 1984. Obrovskou zásluhu na opravě techniky má Vladimír Kraft. „Ve svém volném čase vozidla renovuje. Troufám si říct, že díky němu jsou plně schopná jakéhokoliv zásahu," konstatoval starosta SDH Jiří Reindl. Dobrovolníci také zavzpomínali na sedmdesátý rok, kdy během léta vyjeli až třiadvacetkrát. „Bylo to hlavně kvůli sběračům borůvek. Často v lesích vznikaly požáry a my jsme v té době měli téměř jako jediní akceschopné vozidlo. Cisterna Erena dojela prakticky všude," vysvětlil Cipra.

Mezi největší požáry, jež se zapsaly do historie sboru, patří ten u Pavlovska ze 7. srpna letošního roku. Tehdy od kombajnu vzplálo nejprve pole, poté přilehlý les. „Tam jsme si sáhli na dno sil. Boj s živlem byl nekonečný. Strávili jsme v lese tři dny," uvedl Reindl. „Člověk si v tu chvíli uvědomí, co vlastně pro okolí dobrovolní hasiči znamenají. U Pavlovska se vystřídalo několik desítek sborů a všichni si opravdu sáhli na dno. Těžko by to bez nás všech dobráků šlo uhasit," sdělil Reindl.

Kromě likvidace požárů, popadaných stromů nebo následků živelních pohrom se hasiči z Dobříva věnují také společenským akcím. V létě kropili zahradu místní školky, podílejí se na Dětském dnu, asistují u Hamernického dne a dvakrát v roce otevírají hasičárnu výstavám. „Do budoucna bychom rádi obnovili oddíl mládeže, který zanikl před třiceti lety. V místní škole oslovíme hlavně prvňáky a druháky, abychom je vedli k hasičině. Ty děti nám to pak určitě jednou vrátí," uzavřel Jiří Reindl.

Většinu práce na technice a hasičárně si dělají dobrovolníci svépomocí. Ve financování jim také hodně pomáhá i samotná obec. „Máme štěstí, že je starosta hasičům nakloněný. Rádi bychom dodělali ještě šatnu a také podlahu v hasičárně. Vše určitě chceme udělat sami. Věnujeme tomu ze svého volného času mnoho. Zázemí je pro jednotku také velmi důležité," doplnil strojník sboru Milan Hošek.

Dobrovolné hasiče z Dobříva na Rokycansku můžete podpořit zasláním SMS zprávy ve tvaru Dobraci mezera Dobriv na číslo 90 011 04.

Více o hlasování na www.dobraciroku.cz

Autor: Jana Vaníková

7.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení