Fantazie! Viktoria deklasovala Příbram a sahá po titulu

Plzeň – Fotbalové galapředstavení, vyprodaná Doosan Aréna a jako třešnička na dortu pět branek v síti soupeře. Fotbalisté Viktorie se rozloučili s domácími příznivci ve velkém stylu a v souboji 29. kola zdecimovali neškodnou Příbram 5:0.

9.5.2012 2

FC Viktoria Plzeň – 1. FK PříbramFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Viktoria se hned z úvodu usadila na polovině soupeře a gólman Hruška měl plné ruce i nohy práce. Uběhlo pět minut, kdy v šestnáctce stáhl Papšys Pilaře a nařízenou penaltu chladnokrevně proměnil kapitán Horváth. V 11. minutě mohlo být ve Štruncových sadech ještě veseleji, jenže Darida z nadějné pozice přestřelil.

O chvíli později ještě Hruška vytáhl pokus Bakoše, ale ve 22. minutě už červenomodří udeřili. Kolář obral nedůrazného hostujícího beka a po jeho střele měl už Marek Bakoš snadnou úlohu. Slovenský ostrostřelec si připsal svůj 16. zásah v ročníku.

Viktoria držela hosty v dusivých kleštích. Po půl hodině hry pálil Petržela těsně mimo, ale třetí gólová radost na sebe nenechala dlouho čekat. Pilař našel Petrželu a rychlonohý záložník propálil Hrušku potřetí. Příbram se na dohled domácí svatyně dostávala sporadicky, v závěru prvního dějství Středočeši sice dopravili balon do sítě, jejich radost však překazil zdvižený praporek čárového sudího.

O vzrušení se v 57. minutě postaral Pilař, ale po perfektním pasu od Koláře si vylámal zuby na Hruškovi. Další příležitost měli domácí po hodině hry, to rozvlnil neudržitelný Petržela jen boční síť.

Úřadující šampion v klidu kombinoval a obranou soupeře pronikal jako nůž máslem, jenže naráželi na vynikajícího Hrušku. Nejlepší muž Příbrami přesto kapituloval po hlavičce Čišovského počtvrté. Vyprodaná aréna skandovala „dejte jim búra" a přání plzeňských příznivců vyplnil nekompromisní Pavel Horváth svou druhou přesnou ranou z pokutového kopu.

Viktoriáni se tak utkají v přímé bitvě o titul v sobotu s Libercem. Sparta totiž ve středu klopýtla, remizovala v derby s Duklou 1:1, a z bojů o prvenství je vyřazena.

FC Viktoria Plzeň – 1. FK Příbram 5:0

Poločas: 3:0. Branky: 5. a 71. Horváth (obě z penalty), 22. Bakoš, 37. Petržela, 68. Čišovský. Rozhodčí: Bílek – Pospíšil, Makovička. ŽK: Pleško, Mišun, Papšys, Hruška, Dušek. Diváci: 11 142.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Ševinský, Ševinský, Limberský (73. Řezník) - Darida, Horváth (77. Procházka) – Petržela, Kolář, Pilař - Bakoš (68. Wágner). Trenér: Vrba.

Příbram: Hruška - Divíšek, Krejčí, Mišůn, Pleško (81. Brotánek) – P. Pilík, Papšys, T. Pilík, Mareš (76. Kdolský) - Koukal (68. Dušek), Krbeček. Trenér: Vavruška.