Rodina by nutně potřebovala speciálně upravený automobil.

„Je to těžké, Filípek se umí pouze přetáčet vleže na bříško. Musí se krmit měkkou nebo rozmixovanou stravou, protože neumí kousat, nesedí, nechodí, nekomunikuje. Je na plenách,“ popsala jeho maminka Eva Směšná.

Podle lékařské zprávy má chlapec hydrocefalus, epilepsii, skoliózu a mnoho dalšího. „Potřebovali bychom koupit užitkové vozidlo s úpravami, abychom nemuseli Filípka vyndávat ze speciálního vozíku. Auto s těmito úpravami stojí zhruba 900 tisíc korun. Stát nám přes úřad práce přispěje 60 tisíci,“ vysvětlila.

„Odvolávají se na to, že Filípek je ve speciální škole v Plzni a domů si ho bereme na víkendy jen třikrát v měsíci, pokud není nemocen. Brali bychom si ho každý víkend, ale jednou v měsíci máme o víkendu povinnou směnu. Což nikdo nechápe, že musíme také pracovat a věnovat se i druhému synovi. Starší syn David velice trpí už tím, že je brácha nemocen a nemůže si s ním hrát, ale i proto, že se režim rodiny přizpůsobuje Filípkovu zdravotnímu stavu a aktivity, výlety, zájezdy, které ostatní rodiny absolvují se svými dětmi, nepřipadají v úvahu,“ říkají se smutkem Eva a Miroslav Směšných.

Rodina žádala o pomoc různé nadace a organizace. Někde uspěli. Dvacet tisíc přislíbila jedna firma, malý příspěvek přislíbila Nadace Charta 77/Konto bariéra. Kladně se nám ozvaly i jiné další nadace s příslibem menších příspěvků. „Ale zatím nemáme žádné další vyjádření a auto bychom už nutně potřebovali. Je těžké převážet Filípka v neupraveném osobním voze,“ zoufají si Směšných.

Psali i hejtmanovi Josefu Bernardovi, hejtmanství přislíbilo 30 tisíc korun.

„Přemýšleli jsme, jak poděkovat sponzorům za jejich přispění, snad dát na auto reklamu firmy. Auto nemusíme mít úplně nové, ale i přestavba staršího auta je velmi nákladná, stojí kolem 200 tisíc korun. Od rodičů jsme dostali v Ostrovcích chalupu, kde se svými dětmi bydlíme. Podle toho, jak finance dovolí, přestavujeme svépomocí domek na bezbariérový. Filip je každým dnem delší a těžší, nosit ho do patra je už teď nemožné. Bojíme se, abychom nakonec nezůstali i s dětmi na ulici, kdybychom se kvůli synovi museli zadlužit,“ mají strach z budoucnosti Směšných.

Kdo ze čtenářů by chtěl pomoci, telefonní číslo či emailovou adresu na rodinu Směšných obdrží v redakci Tachovského deníku.

Martina Sihelská

Základní umělecká škola představila veřejnosti obory
Žáci představili obory na ZUŠ Open