VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Pelikán život spojil s Favoritem

Rokycany - Úžasných pětadevadesát let v plné duševní svěžesti včera oslavil všem favoriťákům známý František Pelikán.

31.1.2016
SDÍLEJ:

FRANTIŠKU PELIKÁNOVI přišel k 95. narozeninám poblahopřát starosta Rokycan Václav Kočí (zprava upro- střed) s matrikářkou městského úřadu, nechyběla ani dcera Jitka, syn František a jeho manželka.Foto: Foto: Deník/Božena Šopejstalová

S tímto závodem je totiž spjatý celý jeho život, ať už to byl dřívější Tripol nebo potom (od roku 1951) Favorit, který řadu let i řídil.

Skutečným dnem narozenin jubilanta však bude až poslední leden. „Ona to ale vlastně není pravda. Podle mých rodičů jsem se narodil prvního února. Porodní bába, jak se dříve říkalo, kterou tatínek přivedl, aby mně a mamince pomohla, si po chvilkách připravila zápis s datem jedenatřicátého, ale já si dal načas. Narodil jsem se až hodinu a půl po půlnoci. Doplnila, že jsem kluk a další potřebné, ale na datum pozapomněla," vysvětloval oslavenec problém, který začal řešit až za protektorátu. Tehdy potřeboval doklady a při výpisu z matriky na rozpor přišli.

„Pocházím ze tří dětí, měl jsem dvě starší sestry," uvedl pan František. „Když jsem vycházel mirošovskou měšťanku, táta mi domluvil, že se budu učit automechanikem. Tenkrát na Pražské, co jsou dnes bytovky, měl dílnu nějaký Lukeš. V pátek skončila škola, v sobotu jsme za ním šli a on nám sdělil, že jemu i dalším sebrali učedníky, protože se ve městě nově otevírá to várna Tripol. ´Třeba by ho vzali,´radil. Rovnou jsme tam hnali a podařilo se. Musel jsem ale nastoupit hned v pondělí. Prázdniny jsem tím pádem měl jen v neděli!" smál se oslavenec při vzpomínce.

V Tripolu pak zůstal až do roku 1942, kdy musel odejet na práce do Německa (a zase se do závodu vrátil). Zážitky z reichu, včetně pokusů o útěky či bombardování, líčil tak barvitě, že posluchači ani nedutali. Posléze, po chvíli váhání, k vyprávění přidal i písničku z kabaretu, který s dalšími kolegy, v Berlíně tehdy nuceně nasazenými, stvořili. Píseň se jmenovala Touha po domově a dlužno říci, že i v 95 letech by mu čistotu hlasu a jisté nasazování tónů mohl mnohý jen závidět. „A představte si, že ve Šlágru jsem ji teď slyšel. Vnuk tam psal, kde ji vzali. Odpověděli jen, že je to zlidovělá píseň. Strašně by mě zajímalo, jakou cestou se ubírala," zamyslel se pan František.

„Náš děda je věrným divákem Čtyřiadvacítky a pak Šlágru, s tím si i prozpěvuje," prozradila rodina. „To víte, sportovat už nemůžu. Kdyby mi ale zdravíčko sloužilo tak jako hlava, nenašli byste mě tady. Je krásně, byl bych někde na kole. Do třiadevadesáti jsem jezdil. Ještě na Nový rok jsem se tehdy účastnil hromadného výšlapu. Kromě reichu, kde mě zasáhl proud, nikdy jsem kvůli nemoci neležel. Teď mě to dohnalo," povzdechl si trochu oslavenec.

K životnímu jubileu mu přišel blahopřát starosta města Václav Kočí s matrikářkou Evou Špelinovou. Kromě zajímavého povídání si nakonec první radní odnesl i sepsané vzpomínky pana Františka tý-kající se Rokycan. „Náš děda toho sepsal spousty" usmívala se dcera Jitka Pánková i syn František a pochlubili se letmo tatínkovou další prací. Nakonec oslavenec ujistil, že dění ve městě pořád sleduje a že se zajímá i o snahu vzkřísit znovu Favorit, i když jinde. „Moc mě těší, že se favoriťáci pořád ještě scházejí. Předloni jsem se účastnil také, syn mě dovezl," překvapil informací.

Oficiální hosty střídala oslava v rodinném kruhu. Panu Františkovi přijdou poblahopřát nejen děti, ale i jejich rozvětvené rodiny. Má tři vnuky kluky a stejný počet pra- vnoučat. Mezi nimi je ale kluk jen jeden a k němu dvě slečny.

Autor: Božena Šopejstalová

31.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nikola Svobodová se stane v pondělí gentlemanem silnic

Momentky z natáčení druhé řady Policie Modrava.  Foto: Jaroslav Lázníček

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Do voleb zbývá měsíc, kandidátky zveřejněny

Plzeňský kraj – Za měsíc, 20. a 21. října zvolíme nové poslance. Vybírat budeme v kraji z 427 tváří.

Butula: Terešov není Hostouň

Terešov – Problémy s útěky a chováním svých svěřenců řeší bez rozdílu všechny výchovné ústavy. Zkušenostis tím má i Výchovný ústav a Střední škola Terešov.

FC Rokycany zajímá výlučně sobota

Rokycansko – Fotbal v regionu se musí pravděpodobně vypořádat s proměnlivým podzimním počasím.

Ejpovičtí zase nakupují doma

Ejpovice - Obyvatelé opět využívají kamenný obchod se smíšeným sortimentem v centru obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení