VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fyziku vzali školáci z Jižního do svých rukou

Rokycnay - Nešlo o fakíry ani kouzelníky, i když třeba drželi v holých rukách oheň.

17.12.2015
SDÍLEJ:

OHNIVÝMI RUKAVICEMI se chvíli poté, co Bára Neckářová škrtla sirkou, přioděla Ema Wágnerová. Pak si role vyměnily, ale nezaváhali ani mnozí další kluci a děvčata z 9. B ZŠ Jižní předměstí. Akce se konala v rámci akce Fyziky do vlastních rukou.Foto: Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Dokázali také do běžného spektra, jež naše oči dokáží vnímat, převést neviditelné barvy kolem nás a jiné ´kejkle´.

Podobné čáry se odehrávaly v režii žáků devítiletky Jižní předměstí. V rámci akce Fyzika do vlastních rukou je přijeli učit studenti Matematicko fyzikální fakulty z Prahy. Jednalo se o Lukáše Šedivého, Pavla Galáře, Jakuba Zá-zvorku a Vendulu Kopeckou. Každý z mladých odborníků si vzal na starost část školáků. Kluci a děvčata postupně pronikali do tajů levitace. Zjistili, že při prohazování magnetů tyčí jsou brzděné indukovanými elektrickými proudy, což se v praxi využívá třeba u indukčních varných desek sporáků. O zviditelňování barev už byla řeč, ale žáci se dozvídali také o míchání a změně barev v závislosti na teplotě a možnostech využití. V tabulce popularity ještě výše vystoupaly pokusy založené na využití tekutého dusíku. Říká se, že ženu ani květinou neuhodíš, a tak do kádinky se zkapalněným plynem zkoušela růži na chvíli vnořit děvčata a pak s ní přetáhnout spolužáka. „Tedy, je to docela šlupka," zaznívalo překvapeně. Růže to ale na rozdíl od kluků nepřežila rozpadla se. Obdobně to dopadlo i se slupkami banánu. „Tekutý dusík je vlastně plyn zchlazený na 77 stupňů Kelvina, což je asi mínus 200 stupňů Celsia. Ponořením do něj v biologickém materiálu přestanou fungovat vazby, předmět zkřehne a rozpadne se," vysvětloval účastníkům akce Šedivý. Rychlé vnoření ruky do kádinky s tekutým dusíkem jí ale neublížilo. „Dusík z ní není schopný za tak krátký čas odebrat teplo, navíc pot zafunguje jako ochranný obal," dodal Šedivý.

Přítomní se také na chvíli změnili v cukráře, pustili se do výroby zmrzliny. „Stačí mléko, rozmačkaný banán, vanilkový cukr, tekutý dusík a musíte rychle míchat," poučovala Kopecká a hned se s kolegou a žáky pustila do díla. Za dvě minuty už si všichni pochutnávali na výtečné zmrzlině. „Nejen vypadá, ale i chutná výborně. Na Vánoce si ji ale už asi vyrobit nestihnu," konstatovala Adéla Vilímková. „Surovina nevyjde draho, tekutý dusík se cenově vyrovná asi litru mléka," překvapil Šedivý. Dodal, že sehnat se dá celkem snadno, ale velký problém je s jeho přepravou.

Nejvýš ale přece jen na žebříčku obdivu vystoupalo držení ohně v holých rukách. „Dáte obyčejný saponát do vody a na dno nádoby z bombičky propan butanu vpravíte plyn. Začnou se tvořit bublinky a uzavřou ho v sobě. Pak stačí omýt si ve směsi ruce a škrtnout sirkou. Samozřejmě při dodržení bezpečnostních opatření," instruoval Galář. Poté, co sám šel příkladem, se odvážlivci našli a půlmetrový plamen nebyl výjimkou. „Měla jsem obavu, ale pak uvěřila, že se nepopálím a chtěla to zkusit. Byl to zvláštní pocit," líčila Bára Neckářová. Po 9. B, z níž se jmenovaní žáci rekrutovali, akci absolvovaly i další třídy 2. stupně, kde ten den byla na pořadu fyzika.

„Studenti za námi přišli s nabídkou. Podobný pořad poběží v novém roce v televizi, tohle byla ochutnávka lecčeho z něj na vlastní kůži," sdělil ředitel ZŠ Bohumil Nosek. „Pro akci jsme se rozhodli, abychom podpořili zájem žáků o fyziku. Chtěli jsme, aby si dali do souvislosti věci a jevy kolem nás," uvedla učitelka Regina Voříšková, která měla akci na povel. „Jestliže má projekt název Fyzika do vlastních rukou, tak aby ji děti do nich skutečně vzaly a přímo si ji osahaly. Přestaly se bát a bezpečně si vyzkoušely to, co doma nemohou," dodala Voříš- ková. Ohlasy svěřenců svědči-ly o tom, že záměr škole vyšel.

Autor: Božena Šopejstalová

17.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Helena Vondráčková

Vondráčková se chystá do Liblína

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení