VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrozba? Cizinci s TBC

Plzeň, Rokycany - Zdravotnické zařízení v Plzni zjistilo nákazu hned u několika lidí

14.10.2016
SDÍLEJ:

BorgersFoto: Foto: Deník/Jana Vaníková

Již pětadvacet lidí (z toho šest cizinců), kteří onemocněli tuberkulózou, eviduje od začátku roku Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje. Počet nemocných, kteří se pohybují v západočeském regionu, však může být mnohem vyšší.

Podle dobře informovaného zdroje Deníku byla totiž tuberkulóza v uplynulých čtrnácti dnech odhalena hned u několika lidí, které snímkovalo jedno zdravotnické zařízení v krajském městě. „Jednalo se o lidi z východní Evropy, které k nám vozí pracovní agentury," popsal nám člověk seznámený se situací, který si z pochopitelných důvodů přál zůstat v anonymitě.

Lidi, u nichž je tuberkulóza zjištěna, posílají pracovní agentury podle našeho zjištění zpět do domovských zemí, aby se léčili tam. U nás totiž zpravidla nemají zdravotní pojištění. Otázkou však je, jak dlouho jsou ještě na ubytovnách a pohybují mezi zdravou populací, než z Česka odjedou.

Tuberkulóza byla před měsícem odhalena i u jednoho z pracovníků hrádecké firmy Borgers. Jednalo se o cizince, který v továrně pracoval více než dva měsíce. Za tu dobu přišel do kontaktu s minimálně stovkou zaměstnanců. Ti podle dostupných informací podstoupili rentgen plic a jsou sledování hygienickou stanicí. Nemocný byl hospitalizován.

Nákaza se šíří kapénkami, odborníci však popisují, že k přenosu je nutné být s nemocným v kontaktu několik hodin. Populace v Česku je navíc dobře proočkovaná, byť se od roku 2010 od plošného očkování ustoupilo, neboť výskyt onemocnění měl dlouhodobě klesající trend a ČR se zařadila na seznam států s nejnižším výskytem nemoci v Evropě.

„Očkují se však novorozenci z tzv. rizikových skupin, to znamená např. děti z rodin, kde se nákaza objevila, nebo ze zemí, kde je stále vyšší výskyt nemoci," upřesnila plicní lékařka Jana Vyskočilová. Ostatní děti mohou být očkovány také, ovšem pouze na žádost rodičů. Neplatí však, že očkování zajistí stoprocentní ochranu.

Řada pracovních agentur, které v Česku zaměstnávají cizince z východní Evropy, přistupuje ke snímkování pracovníků z preventivních důvodů, žádná vyhláška jim to neukládá. Například na Ukrajině není očkování povinné a výskyt nemoci je tam poměrně velký.

JSOU V JANOVĚ

Plzeňské zdravotnické zařízení, kde v minulých dnech odhalili tuberkulózu hned u několika lidí, má podle důvěrných informací v plánu osnímkovat ještě tisíce lidí z východu Evropy, kteří se ucházejí o práci, nebo zde již pracovat začali.

Počty nakažených, které v posledních letech eviduje krajská hygiena, nejsou nijak alarmující. „Předloni to bylo 29 a loni 35 lidí," uvedla za krajskou hygienickou stanici Marcela Šrámková. Z 29 lidí v roce 2014 bylo 11 cizinců, loni pak z počtu 35 nakažených bylo cizinců 12.

„Nemocní s již diagnostikovanou tuberkulózou z našeho regionu se léčí především v Léčebně tuberkulózy a respiračních nemocí v Janově," sdělila Gabriela Krákorová, primářka Kliniky pneumologie a ftizeologie Fakultní nemocnice Plzeň (ftizeologie je lékařská disciplína zabývající se prevencí, diagnózou a léčením tuberkulózy, pozn. red.).

ŠPIČKA LEDOVCE

„Na naší klinice jsou hospitalizováni nemocní vyžadující intenzivní péči, nemocní v nestabilním stavu anebo jedinci, u kterých diagnóza zatím nebyla stanovena. Aktuálně se jedná o jednoho nemocného, který je na umělé plicní ventilaci na jednotce intenzivní péče, a dva nemocné s podezřením na tuberkulózu na standardním oddělení," doplnila Krákorová.

Počet cizinců, u nichž se nemoc podaří diagnostikovat a odléčit, je dnes podle oslovených odborníků jen špičkou ledovce. Podle Krákorové je situace, kdy se v tuzemsku vedle neočkovaných dětí dlouhodobě pohybují nevyšetření potenciálně infekční cizinci, znepokojující.

Jak vyplývá z údajů Všeobecné zdravotni pojišťovny, v roce 2014 se s tuberkulózou léčilo na šest set lidí z Plzeňského kraje, hůř už na tom byl pouze Pardubický kraj, v němž pojišťovna evidovala více než sedm set nemocných (evidováni jsou i ti, kteří se nakazili dříve, ale stále se léčí).

Léčba tuberkulózy je zdlouhavá, neboť trvá nejméně několik měsíců. Nemalé jsou též náklady na ni. V roce 2014 se v tuzemsku léčilo celkem 5363 nemocných, za což pojišťovny vynaložily více než 450 milionů korun.

V hrádecké firmě Borgers zavládla před několika týdny panika. U jednoho z agenturních pracovníků byla totiž odhalena tuberkulóza. Ti, s nimiž cizinec přišel do styku, nyní podstupují rentgenová vyšetření.

„Vše je na náklady firmy. Zatím bylo zkontrolováno přibližně dvacet procent zaměstnanců," uvedla za společnost Borgers Marta Párová s tím, že další zájemci o rentgen se přihlásili také z provozu ve Volduchách.

Vyšetření podstoupili hlavně ti, kteří se s nemocným dostali do přímého styku. „Prozatím nebyl infikovaný nikdo," řekla Párová.

Lidé přesto mají stále obavy. Včera jsme do redakce dostali informaci, že v noci na čtvrtek odvezla z provozu v Hrádku zdravotnická záchranná služba cizince, který vykašlával krev. Párová potvrdila, že muže odvezli, zprávu však dementovala. Pracovník podle našich informací pouze o přestávce požil lehkou omamnou látku, po které se mu udělalo špatně.

Autor: Miroslava Vejvodová, Jana Vaníková

14.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze.
5

Seveřané potrápili Rokycany

Ilustrační foto.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Mlečice – Překvapení byli pracovníci čerpací stanice v Mlečicích. Poberta ukradl zboží i peníze.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení