VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvězdáři se dočasně usadili v Horákově muzeu

Rokycany - Rokycanské zařízení z Oseckého kopce připomíná svoji pětapadesátiletou existenci v okresním městě i řadu astronomických zajímavostí

9.4.2016
SDÍLEJ:

PO ZAHÁJENÍ výstavy k 55. výročí Hvězdárny Rokycany, kterou zahájilo Muzeum dr. B. Horáka, musel ředitel Karel Halíř (vpravo) mnohým zodpovídat rozmanité dotazy k instituci samé i astronomii. Foto: Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Muzeum dr. B. Horáka a Hvězdárna Rokycany ve čtvrtek vernisáží zahájily společnou výstavu.

Propojení obou institucí už i v minulosti ale předznamenali předchůdci dnešních hvězdářů a muzejníků. V roce 1942 byla totiž při tehdejší Musejní společnosti v Rokycanech založená astronomická sekce. Její členové si v roce 1947 svépomocí postavili hvězdárnu. V průběhu 55 let ale měnila podobu a všechny tyto události a také činnost hvězdářů na Rokycansku jsou na výstavě prezentované. Stěny zdobí tematicky zaměřené panely, poskládané z dobových fotografií, jež proměny dokumentují. Hned u vstupu je třeba k vidění první pozorovatelna nad nemocnicí a dobře patrný dalekohled, kterým se tehdy její kopule pyšnila, je nyní přímo součástí muzejní expozice. Vedle pro srovnání stojí jeho novodobý kolega, jehož objektivem je parabolické zrcadlo. V sousedství obou si například Eva Kuželková a Dagmar Cvrková zase ´hrály´ s modelem armilární sféry. Kružnice zařízení napomáhaly k zaměření polohy hvězd. „Pozorovatelé ho využívali ještě před objevem dalekohledů k vytváření map oblohy. Zařízení sloužilo k tomu, aby do nich hvězdy situovali podle přesných souřadnicových systémů na kružnicích. Vystavený model je jen hrubou replikou jinak detailního propracování originálů," objasnil ředitel hvězdárny Karel Halíř. Dodal, že je využívali třeba Tycho de Brahem či Johannes Kepler.

I další lákadla, ať už dalekohledy, glóby a další trojrozměrné předměty provázejí návštěvníky historií astronomie či dokonce kosmonautiky. K záměru dokonce přispěla rokycanská Základní škola TGM, jejíž žáci se postarali též o hudební úvod vernisáže. Vedle zmíněného navíc vyrobili plastický model sluneční soustavy.

Kromě mapování minulosti Hvězdárny Rokycany jsme od jejího ředitele pro vás vyzvěděli i leccos k současnosti. „Velice dobře se rozběhla síť pozorování zákrytu hvězd pla-netkami zahrnuje už čtyřicítku pozorovatelských stanic počínaje Německem a konče Slovenskem která je řízená Hvězdárnou v Rokycanech," pochlubil se Halíř. Dodal ještě, že instituce se velice dobře rovněž zapojila do celosvětové sítě pozorování objektů.

V režimu hvězdárny v polovině roku dojde také k velkému přelomu. K 30. červnu přestává samostatně existovat Hvězdárna a Planetárium Plzeň. „Představitelé kraje rozhodli, že je zařadí pod naši hvězdárnu jako pobočku," oznámil Halíř. Půjde tedy o naprosto opačný postup než u Muzea dr. B. Horáka, které se stalo pobočkou Západočeského muzea v Plzni.

Ale zpět ještě k výstavě. Jednoduchý model návštěvníky třeba poučí, jak dochází ke vzniku kráterů na Měsíci. Vedle už zmíněného jistě upoutají i dva deštníky proměněné v malé planetárium. Zachycení hvězdné oblohy na nich dělí století (první je exponátem muzea, druhý zcela novodobý). „Nijak se ale neliší, na to je uplynulý čas okamžikem. Až se budeme bavit o milionech let, pak možná k nějaké drobné změně dojde," usmíval se Halíř.

Autor: Božena Šopejstalová

9.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Rokycany utrpěly debakl s lídrem

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Příčinou smrti týrané Janičky bylo poranění hlavy

Rokycany - Krajští kriminalisté se případem nadále zabývají.  

Motorista v Hrádku byl pozitivní na amfetamin

Hrádek – Hrádečtí policisté v závěru týdne zastavili motoristu, který před jízdou fetoval.

Starosta Zvíkovce poslal pohár do Ostrova

Zvíkovec – Aktivní hasiči v obci na severu Rokycanska uspořádali první ročník soutěže jednotek požární ochrany ve vyprošťování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení