VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kařezští umí třídit. Platí ale stejně

Rokycansko - Poplatky za svoz se v obci letos neměnily. Do budoucna však zastupitelé uvažují o nastavení spravedlivějšího řešení

3.3.2016
SDÍLEJ:

Ilistrační fotoFoto: Deník

Představitelé státu se zabývají myšlenkou na zdražení plateb za odpady, jejichž produkce prudce vzrůstá. Recykluje se málo a skládky se rychle plní!

Na momentální situaci jsme se zeptali ve dvou blízko sebe ležících místech, velikostně však odlišných. První z nich byl Kařez. „Platba občanů za odpady je daná místní vyhláškou a poplatek vyčíslený na 500 korun za osobu, v případě rekreantů za objekt. „Celé odpadové hospodářství nás ročně přijde zhruba na sedm set tisíc korun. Jako většina obcí ho dotujeme, protože od lidí se na místních poplatcích vybere asi polovina částky," sdělil starosta Václav Krofta. „Polygonu, sdružení svazu měst a obcí, které pro nás zmíněné hospodaření zajišťuje, platíme jednorázový poplatek. Podle výkazů, jež dostáváme, je ale jasné, že naši občané si už zvykli dost třídit. Problém ovšem vidíme v tom, že někdo při stejném místním poplatku produkuje odpadu více, jiný méně," poukázal Krofta. V zastupitelstvu proto chtějí intenzivně začít pracovat na možnostech nalezení spravedlivějšího řešení. Každý by si například podle svého mohl uzavřít dohodu na určitý počet svozů. Kařezští představitelé doufají, že opatření povede ke snížení objemu komunálního netříděného odpadu a pro obec by to znamenalo, že by takovou měrou odpadové hospodářství nedotovala.

Jinak je tomu v sousedním Zbirohu. Kromě toho, že je daleko větší, disponuje i vlastní skládkou, kam odpadky ukládají také jiní. Skládku mu ovšem spravuje vybraná společnost a vše je nastavené tak, aby se městu pokryly náklady na odpadové hospodaření. Je také stanovená základní povinnost uhradit 650 Kč za osobu, některé skupiny obyvatel ale mají úlevu (například děti). „Letos ani v dohledné době neuvažujeme o změně komunální odpadové vyhlášky. Pokud tedy poslanecká sněmovna nerozhodne jinak…," konstatoval starosta Milan Rusek. Dozvěděli jsme se rovněž, že podle propočtů má skládka v Chotětíně stačit zhruba do roku 2025. „Každopádně se ale snažíme šetřit místem. Zavedli jsme nově pytlový svoz plastových odpadů od rodinných domů a rekreačních objektů. Právě plasty totiž tvoří velikou část z objemu komunálního odpadu," informoval Rusek.

„V testovacím režimu, zahrnujícím určité oblasti, se svezlo pokaždé tak dvě stě až dvě stě padesát kilogramů plastů. Celoplošně se pytlovému svoru plastů chceme věnovat každou první středu v měsíci. Během měsíce února zatím akce vydala necelých pět set kilo plastů, ale věříme, že číslo bude stoupat, protože konečnou cifru dosud neznáme. Když to jde jinde, tak snad i ve Zbiroze," je přesvědčený o ´zelené´ ve prospěch záměru zbirožský starosta Milan Rusek.

Autor: Božena Šopejstalová

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Ilustrační foto

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

V Radnicích pokračují trhy

Radnice – Dva dny po sobě je náměstí Radnic vyhrazené pro trhy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení