VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kruhové objezdy straší řidiče

Rokycansko - Mnozí motoristé jsou novelou zmatení. V rokycanském okrese není jediný rondel bez příkazové značky

31.3.2016
SDÍLEJ:

Kruhové objezdy v Rokycanech jsou osazené značkou Dej přednost v jízdě.Foto: Foto: Deník/Jana Vaníková

Motoristé jedoucí ke kruhovému objezdu by měli zpozornět. Novela silničního zákona totiž kvůli absurdnímu slovíčkaření o dopravním značení vnáší do pravidel na silnici tak akorát zmatek. Stačí, aby u objezdu chyběla jediná značka, a přednost se tak rázem mění. Řidiči jedoucí po rondelu by se tak mohli setkat se situací, kdy budou dávat přednost zprava.

U kruhových objezdů už nemusí být povinně značky, které upravují přednost, stačí pouze modrá kulatá s bílými šipkami. To by ale pro řidiče znamenalo, že pokud zde nebude umístěná také značka Dej přednost v jízdě, bude platit přednost zprava. V praxi by to však mohlo znamenat velké komplikace v dopravě. Motorista jedoucí po kruhovém objezdu by musel zastavit, tím by způsobil ucpání objezdu a poté by pustil řidiče jedoucího zprava. Ministerstvo dopravy ale věří, že k takové situaci nikdy nedojde. Na velký kruhových křižovatkách totiž značky osazené jsou, potíže by se mohly týkat například obytných zón nebo malých obcí. „Nejde o žádnou revoluci na kruhových objezdech, řidiči se stejně jako dosud musí řídit dopravním značením a to jim na všech vybudovaných kruhových objezdech říká, že dává přednost ten, kdo ke kruhu přijíždí (objezdy jsou vybavené značkami upravujícími přednost, a to Stůj nebo Dej přednost v jíz-dě)," uvádí ministerstvo dopravy. „Ani v minulosti nebyla ze zákona ustanovená automatická přednost v jízdě pro ty, kteří se nacházejí na kruhovém objezdu, tato situace vyplývala pouze z dopravního značení, které řidiči mají vždy sledovat," vysvětlují dále .

O značení rozhoduje vždy příslušný správní úřad, v zá-jmu bezpečnosti provozu bude i nadále na kruhových objezdech umísťovaná značka Stůj nebo Dej přednost v jízdě. Jen ve výjimečných případech, například v místech, kde bude velmi malá intenzita pro-vozu, budou mít obce možnost ponechat pravidlo pravé ruky a neumísťovat zbyteč-ně čtyři značky Dej přednost v jízdě.

„Do roku 2000 bylo kromě značky Dej přednost v jízdě na kruhovém objezdu také jasně označeno, kdo jede po hlavní silnici, což představovala také dopravní značka. V současné době řidič jedoucí po rondelu si musí tedy pamatovat, jak byl značený kruhový objezd. Z mého pohledu si myslím, že je to jen nedomyšlená novela a řidiče to bude mást," uvedl provozovatel autoškoly v Rokycanech Pavel Šnajdr.

„Na Rokycansku jsou všechny vjezdy na kruhový objezd označeny značkou C1 „Kruhový objezd" a jsou doplněny značkou P4 „Dej přednost v jízdě" nebo dopravní značkou P6 „Stůj, dej přednost v jízdě". Není připravována žádná změna v dopravním značení, konstatoval vedoucí odboru dopravy v Rokycanech Ladislav Königsmark.

Autor: Jana Vaníková

31.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

V Kařezu bourají obecní dům

Kařez – Začátkem týdne začalo v Kařeze, naproti nákupnímu středisku, plánované bourání obecního bytu. K demolici muselo dojít kvůli výstavbě nové hasičské zbrojnice, jíž by překážel.

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Podmokly – Křest vozidla Mercedes Sprinter je v obci na severu přichystán na sobotu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení