VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé vodní elektrárny ještě žijí

Rokyansko - V řekách teče velmi málo vody, výšku hladiny je nyní potřeba zvyšovat dopouštěním ze zásobních vodních nádrží

4.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslava Provazníková

Meteorologové slibují další týden tropických veder. Přitom hladiny řek i vodních nádrží už mají pod stav. S koupáním je to teď nahnuté, sinice vítězí, a ani s vodáckým sportem, který je pro léto typický, to nevypadá dobře. V řekách chybí voda.

Pod jezem u Valentova mlýna poblíž Račic jsme včera přešli Berounku bez zmáchání, hladina dosahovala nad kolena. Jediné dvě ze široko daleko se vyskytujících lodí vodáci přenášeli.

Na Rokycansku je na Berounce situace o poznání lepší. „Díky soustavě nadjezí je většina úseků splavných," uve- dl vedoucí dispečinku Povodí Vltavy Petr Vicenda. „Celkový stav ale není moc utěšený, je už pod hranicí hydrologic-ké ho sucha. Situace je daná čtyřmi hlavními zdrojnicemi (pozn.: Mže, Úhlava, Úslava a Radbuza). Dvě třetiny vody proudící v Berounce aktuálně pocházejí z vodní nádrže Hra-cholusky. Zlepšuje stav Mže a následně i Berounky. V důsledku toho ale její hladina klesá a nejméně týden až dva v tom bude dle výhledu pokračovat," vysvětloval.

Ke Klabavě pak dodal: „S přítoky z pramenné oblasti Brd to není ještě tak kritické, ale i tady už je úbytek vody znát. Na dolním toku průtok zlepšuje také vodní nádrž Kla-bava, kterou upouštíme." Hráz- ný Jiří Groskopf situaci upře-snil: „Už tři týdny hladina stále klesá. Denně pouštíme do řeky povinné minimum, které představuje 390 sekundových litrů. Jsme zatím ještě v intencích zásobního prostoru, ale do jeho spodní hranice už schází jen asi padesát centimetrů. Denně přitom hladina poklesne v průměru o tři až tři a půl centimetru." Kromě klesající hladiny se v Klabavské nádrži už objevil i další nepříznivý znak výskytu veder a neproudící vody sinice.

Pokud jde o provoz malých vodních elektráren, které energii vody Berounky mění na elektrickou, k omezení jejich činnosti povodí kompetence nemá. To je věcí vodoprávních úřadů. V Rokycanech je tím pověřený odbor životního prostředí města. „Minulý týden pracovníci malé elektrárny objížděli. Zjistili, že všude přizpůsobili výkon stavu průtoku vody v řece," sdělila za Městský úřad Rokycany Eva Praumová. Uvedla také, že ani žádné stížnosti vodáků, že by si někdo ´strhával´ vodu pro elektrárnu, se teď neobjevily.

„Naše táborová základna Spálený mlýn leží hned u Berounky. Řeka je ještě sjízdná, ale voda pod lávkou, po níž přecházíme na ostrůvek, je hluboko pod normálem," popisovala vedoucí tábora Vlasta Vasková. Dodala, že jiná podoba řeka a její líné proudění ale mají také své plus. V náhonu u mlýna, kde se tentokrát voda sotva hne, vykvetl nádherný růžový leknín. V lokalitě u Spáleného mlýna se sice přes řeku neprojde, je tam totiž řada hlubších tůní, ale na mělčinách už pokrývá hladinu zelený povlak. S koupáním je to tedy problematické.

Autor: Božena Šopejstalová

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení