VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zatmění Slunce se chystají školáci

Rokycansko - Fyzikální hlediska s nimi proberou učitelé a potom se většinou společně chystají na pozorování

20.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Zatmění Slunce je jev, který asi bez rozdílu zaujme všechny.

Také školy se připravují na sledování úkazu, míra je ale rozdílná. V ZŠ TGM Rokycany dokonce chystají i výpravu do hvězdárny. „Samozřejmě jen některé třídy, aby se tam děti vešly. Ostatní žáci budou informovaní ve třídách. Učitelé jim princip zatmění objasní a pak půjdou ven, aby se na Slunce podívali přes filtry. Sledování bude ovšem trochu komplikovat soutěž Matematický klokan, která se zrovna v tu dobu koná," uvedla ředitelka školy Alena Halířová.

V gymnáziu nám za předmětovou komisi fyziky učitelka Helena Čížková prozradila, že jev budou zachycovat astronomickým dalekohledem. „Ujme se toho kolega Pavel Kraus a dění se pak bude promítat na plátno, abychom chránili oči studentů." Doplnila také, že žáky poučili o důkladném způsobu ochrany zraku při přímém pozorování.

Ani dobřívská ekoškola sledování takového úkazu nemohla pominout. „Už před půl desátou se všichni vydáme na jarní vycházku, jejímž stěžejním bodem bude právě sledování zatmění Slunce," sdělila ředitelka ZŠ Renata Balejová. „Děti vědí, že se nemohou do slunce dívat přímo. Použijeme k tomu skla, které mají v kuklách či brýlích svářeči. Nějaká máme za školu k dispozici, další děti přinesou z domova. Dohromady se pak všichni prostřídají v pozorování," dodala.

V Mýtě dostali kluci a děvčata i praktické školení ve vytváření ochranných pomůcek. „Zkoušeli jsme si udělat pár brýlí pomocí vysloužilých disket a využili jsme i staré negativy. O vhodnosti svářečských skel děti vědí rovněž," informovala ředitelka Lenka Helešicová.

V rokycanské hvězdárně dnes očekávají nával. „Zatmění Slunce je na několik let největším pozorovatelným ve střední Evropě. To, které bude následovat v roce 2021, zdaleka nebude tak rozsáhlé. Zdá se, že nám popřeje i počasí, takže podmínky ke sledování budou optimální," konstatoval ředitel zařízení Karel Halíř. „Přestože bude teď zakrytých až nějakých pětasedmdesát procent plochy," pokračoval," pozoro-vat sluneční kotouč bez husté-ho filtru, jaký například použí-vají svářeči, nelze. Přímé sledování by přicházelo v úvahu až při úplném zatmění Slunce v roce 2135," usmíval se.

„Pamatuji se na úplné zatmění Slunce ze srpna roku 1999," svěřil se se vzpomínkou Vlastimil Babor. „Byl to velmi zvláštní pocit, všechno jakoby halila taková hnědavočerná řídká mlha," líčil. „Podivné bylo i to," přidala další vzpomínku na stejný úkaz Marie Musilová, „že všechno v přírodě utichlo. Neviděli jste přeletět ptáka, natož aby nějaký pípnul. Zaujalo mě rovněž, že třeba slepice přestaly žrát a schoulily se bez pohnutí," podělila se o zážitek.

Autor: Božena Šopejstalová

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení