VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice boří další bariéry

Rokycany - Tablet, který usnadní komunikaci zdravotníků s neslyšící a naopak, předala včera zástupcům Rokycanské nemocnice, a. s., obecně prospěšná společnost APPN.

20.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„V rámci akce Bezbariéro-vé nemocnice jsme po nedáv-ném otevření recepce a nově upravené části přízemí chtěli zase o něco postoupit. Proto jsme přijali nabídku agentury," uvedla Hana Kantoříková. „Ze zákona máme povinnost umožnit komunikování v mateřském jazyce, tohle je pro nás výborné," dodala.

„Cílem agentury APPN je odstraňování překážek pro neslyšících," sdělila jí zastupující Olga Blahovcová. „Díky výtěžku z adventních dobročinných koncertů České televize jsme mohli zakoupit i přes stovku tabletů umožňujících on-line a non stop využívat do nich vloženou tlumoč-nickou službu," vysvětlila. V plánu je jimi vybavit 76 okresních a šest pražských nemocnic. „S rokycanskou jsme zatím uzavřeli zápůjční smlouvu a uvažujeme o prodloužení. Pomoc osobám se sluchovým postižením je pro nás stěžejní. I kdyby to měl být za rok jeden," dodala.

Počin rokycanských zdravotníků vůči skupině uvedených pacientů nyní symbolizuje i modrobílá nálepka s nápisem Bezbariérová nemocnice pro neslyšící. Její umístění na recepci napovídá, kde v areálu mohou pomoc hledat.

„Z praxe lékařky vím, jak se pro neslyšící náročná péče o dítě. Hned si nevšimnou, že křičí, nebo obtížně dýchá. Když přijde dospělý, většinou s sebou má doprovod," uvedla ředitelka nemocnice Hana Perková. „Umím si ale představit, jak je pro dotyčné nepříjemné, že za ně o problémech vypráví někdo z rodiny. Pokud o nich bude moci promluvit sám posunkovou řečí, kterou tlumočník převede, určitě to bude mít pro sebevědomí takového pacienta obrovský přínos," mínila ředitelka. „Samozřejmě to pomůže i nám při stanovení diagnózy a také vyplňování potřebných předoperačních formulářů," podotkla.

„Neslyšící jsou hodně uzavřená komunita. Je třeba si také uvědomit, že i když jsou rodilí Češi, čeština pro ně není mateřštinou. Tou je od jejich nejútlejšího věku znaková řeč. Malinko se stydí za to, že češtině nerozumí. Základní pojmy sice znají a umí je odezírat, ale spousta dalších je pro ně už cizími slovy. Také stavba vět je v jejich mluvě jiná," vysvětlovala Blahovcová.

Zajímavé je, že tak, jako má každá řeč svá nářečí, má je i znaková. Velikou roli hraje mimika, počet znaků není neomezený. Vedle mezinárodní formy se tedy v každé zemi a dále pak jejích oblastech znakuje jinak.

Nyní se bude pověřený personál nemocnice učit navazovat kontakt s tlumočníky, aby situaci natrénoval pro případ potřeby. Uvažuje se i o výuce základních znaků. Kateřina Brožíková, která pracuje v nemocniční recepci, už má malý náskok. „Kamarádka ovládá znakovou řeč a některý výrazům mě naučila. Ráda se přiučím dalším," uvedla.

Do tabletu vložená tlumočnická služba zahrnuje i další oblasti, nejen zdravotnickou, a v Plzeňském kraji ji zatím využívá pětistovka lidí.

Autor: Božena Šopejstalová

20.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze.
5

Seveřané potrápili Rokycany

Ilustrační foto.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Mlečice – Překvapení byli pracovníci čerpací stanice v Mlečicích. Poberta ukradl zboží i peníze.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení