VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plynovod ohrozil existenci sakur

Rokycany - Při výměně potrubí se dělníci s bagrem v úzkém zeleném pásu kořenům nevyhnuli

5.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Květa Korbářová

Okolí sokolovny i mostu za ní, ale také sídla někdejšího okresního úřadu jsou opět rozkopaná. Tentokrát kvůli rekonstrukci plynovodu. Ovšem – se stromy se přitom nezachází zrovna šetrně. Dostali jsme i četná upozornění od čtenářů, že sakury jsou přímo ohrožené. Přišly
o část kořenového systému, konkrétně u té jedné v ulici Bojovníků za svobodu je to skoro polovina.
Stromy jsou sice letité, ale každopádně představují výkonné zelené plíce přímo
v centru. Za to, jakou službu pro nás všechny tím zajišťují a jak odolávají smršti zplodin 
z výfukových plynů, by si přinejmenším zasloužily velikou péči. Navíc jsou v době květu magnetem pro stovky obdivovatelů. Panuje tedy obava, zda kvůli vyřešení plynofikace Rokycany nepřijdou o své pověstné stromy. Dají se zachránit, či jak se situace vlastně má?
V odboru rozvoje města jsme se dozvěděli, že pracovníci firmy zabývající se rekonstrukcí plynovodu nedodrželi podmínky na ochranu dřevin na staveništi, jež požadovalo město (uvedené jsou přímo ve vyjádření ke stavbě). „Výkop v kořenovém prostoru provedli strojně, bagrem, nikoliv ručně, jak bylo požadované dle příslušné normy. Došlo tak k přerušení kotevních kořenů blízko kmene. Tento negativní zásah do kořenového prostoru snížil statickou stabilitu stromu a zřejmě zvýšil riziko jeho vývratu," uvedla za město Lucie Stehlíková. Dodala, že firma tak bude muset z důvodu zajištění provozní bezpečnosti sakuru porazit na své náklady.
Podle slov pracovníků města je rekonstrukce plynovodu v ulici Svazu bojovníků za svobodu a Jiráskově v podstatě vyvolaná připravovanou akcí Rokycan – rekonstrukcí komunikací v obou těchto lokalitách. S jejím zahájením se počítá pravděpodobně v roce 2017. (Odvíjí se to od termínů zajištění všech potřebných povolení ke stavbě).
„V rámci zmíněné akce by měly být zbývající sakury vykácené, na jejich odstranění je vydané povolení. Každé jaro jsou sice v době kvetení nádherné, po odkvětu je však patrné, že jejich zdravotní stav a vitalita jsou zhoršené. Prosychají v korunách, na jejich kmenech a kosterních větvích je patrné infikování dřevokaznými houbami," vysvětluje Stehlíková.
Sdělila však také, že rekonstrukce komunikace by měla umožnit vytvoření prostoru pro jejich náhradu. Uvažuje se o výsadbě nového stromořadí v celé délce. „Nepředpokládáme ale, že bude vysazený stejný druh, protože klasická sakura, kultivar Kanzan, je strom s širokou trychtýřovitou korunou naroubovanou na kmínku. V budoucnu by opět docházelo k lámání přesahujících větví projíždějícími vozidly, stejně jako je tomu u stávajících sakur. Proto je nutné pro novou výsadbu zvolit stromy s užší korunou," upozornila. Nové stromořadí obdobných sakur je už vysazené u cyklostezky poblíž mostu na Pražské.
Otázkou je, nakolik ochranná pásma vedení novou výsadbu ve stísněných poměrech umožní. K Jeřabinové ulici jsme před časem získali vyjádření, že to v jejím případě bude problém.

Autor: Božena Šopejstalová

5.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

V Radnicích pokračují trhy

Radnice – Dva dny po sobě je náměstí Radnic vyhrazené pro trhy.

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Rokycany – Rezervní celek FC Rokycany opět poznává radost z výher. Třikrát uspěl v přípravě (Zbiroh, Příkosice, Strašice) a naplno bodoval i v premiéře 1. A třídy mužů.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení