VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projektový den na Jižním byl o využití energií

Rokycany - Včerejšek strávili kluci a děvčata z matematických tříd základní školy řešením speciálních úkolů a hlavně diskusí s odborníky. Rokycany – Zvyšování kvalifikace žáků v technických oborech si vytkla za cíl i Základní škola Jižní předměstí. Zapojili se proto do projektu zajišťovaného přes Evropskou unii a včera v rámci něj kluci a děvčata absolvovali dva speciální poznávací bloky.

20.10.2012
SDÍLEJ:

ilustrační foto Foto: DENÍK/Petr Wagenknecht

První se jmenoval Energie – budoucnost lidstva. Hlavním partnerem a školitelem se stal ČEZ. Druhý byl zaměřený na výrobu energií a jejich šetření využíváním nových technologií. Tentokrát se hlavní role ujali zástupci Teplotechniky Plzeň.

„Osmdesát našich žáků ze sedmé až deváté třídy už také vyrazilo čerpat zkušenosti do technických muzeí v Mnichově a Linci," sdělil učitel Radek Honzík. „S osmáky a deváťáky jsme podnikli i exkurzi do přečerpávací vodní elektrárny Dolní Stráně," doplnila učitelka Regina Voříšková. V trojici se svým už zmíněným kolegou a ještě Martinem Hanzelínem tvoří hlavní koordinátorský tým projektu školy. „Zveme si odborníky, nebo za nimi jedeme na pracoviště, kde děti poznají zařízení přímo v činnosti," objasňovala Voříšková. Mohou tak našim svěřencům ukázat, co my ne. Kluci a děvčata si tím daleko více rozšíří obzory," dodala.
„Tentokrát máme na programu hlavně obnovitelné a neobnovitelné zdroje energií a porovnávání výhod jejich využití. Hodně prostoru je věnováno jaderné energetice a zkrátka nepřijdou ani moderní technologie," doplnil Hanzelín.

„Líbilo se mi, že s námi přednášející mluvili otevřeně, nesnažili se zakrývat problémy. Zatím mě asi nejvíc zaujalo povídání o přečerpávacích elektrárnách a jejich funkci," uvedla Kateřina Bartáková. „Energie se totiž nedá uchovat," vysvětlovala, „je pořád v oběhu a právě tady sehrávají svou roli." „Vypomáhají jiným elektrárnám v době špiček, nebo než se dostanou na plný výkon," vmísil se do hovoru Jan Mašek a dodal: „Když jsme probírali dopad výroby energie na životní prostředí, při povídání o tepelných elektrárnách jsem poznal, jak radioaktivní je spálená sláma, která se někdy využívá spolu s uhlím.

Autor: Božena Šopejstalová

20.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Vondráčková

Vondráčková se chystá do Liblína

Pěstujeme olivy

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Břasy vědí, jak s miliony naloží

Rokycany – Novela zákona o rozpočtovém určení daní má v příštím roce přinést obcím podstatně více peněz od státu. O tom, že už teď ví, jak sis nimi poradit, nás přesvědčili třeba v Břasích. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení