Před deseti lety byly prostitutky na Plzeňsku občas spojovány s výskytem žloutenky typu B. Dnes je toto onemocnění sice na ústupu, začíná se ale u nich objevovat syfilis i žloutenka typu C. To je zjištění pracovníků Ulice, Agentury sociální práce, kteří se věnují terénní sociální práci mezi kurtizánami a provádějí u nich zdarma zdravotní testy.

Dobrou zprávou jsou přitom výsledky testů na HIV. Za více než deset let působení na poli klubové a privátní prostituce provedli právě zaměstnanci Ulice přes 1300 testů na pohlavně přenosné choroby. „Jen na HIV jich bylo provedeno kolem 400. V klubovém a privátním prostředí se ale nevyskytl jediný případ pozitivního testu na HIV," připomíná Jiří Frýbert z Agentury sociální práce.

Podle Frýberta za posledních jedenáct let, kdy se Ulice problematikou zabývá, došlo na prostituční scéně v Plzni k zásadním proměnám.

„Dříve se prostituce odehrávala v erotických klubech, ženy zde pracující byly převážně cizinky z bývalého východního bloku, klientelu tvořili z velké části cizinci především z příhraničí," uvedl s tím, že ženy odešly z erotických klubů a začaly zakládat erotické priváty. V současnosti pracují v klubech a privátech většinou Češky.

Podle mluvčí Městské policie Jany Pužmanové na ulicích setrvávají zhruba stejné počty žen. „Oproti dřívějšku, kdy tu prostituci provozovaly ženy hlavně z Východu, dnes zde převažují Slovenky, občas Bulharky," popisuje.

Terénní program Ulice – Agentury sociální práce. se již 11 let stará o terciární prevenci v oblasti klubové prostituce v Plzni. Služby programu mají za cíl minimalizovat negativní dopady rizikového způsobu života žen zabývajících se nejstarším řemeslem. Služby provozuje terénní program Ulice bezplatně a anonymně.