VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycansko eviduje 50 pěstounů

Rokycansko - Ve třiceti případech jde o prarodiče, třináct rodin je v jiném příbuzenském poměru a sedm bez příbuzenského vztahu k dítěti

29.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Omezit umisťování dětí do ústavní výchovy a zajistit každému možnost vyrůstat v prostředí normálně fungující rodiny je hlavním důvodem, proč stát podporuje pěstounskou péči.

Na Rokycansku bylo k 31. 12. loňského roku evidovaných 50 pěstounských rodin. „Z toho ve třiceti případech šlo o prarodiče, třináct dalších rodin je v jiném příbuzenském poměru a sedm bez příbuzenského vztahu k dítěti. Celkově bylo k poslednímu dni minulého měsíce v pěstounské péči šedesát chlapců a děvčat," informovala vedoucí sociálního a zdravotního odboru MěÚ Rokycany Blanka Kohoutová.

Soudy svěřují do pěstounské péče děti, jejichž výchova není u biologických rodičů zajištěná a zájem dítěte takové svěření vyžaduje. Kohoutová také informovala, že komě zmíněné formy pěstounské péče, v níž může nezletilý setrvat až do osmnácti let, zavedla v roce 2013 novela zákona o sociálně právní ochraně dětí také pěstounskou péči na přechodnou dobu takzva-nou profesionální. Pokud by se někdo domníval, že rodiče pěstounskou péčí přicházejí o svá práva či povinnosti, mýlil by se. „Nejsou jí zrušená nebo omezená. Je dokonce žádoucí, aby rodič s dítětem udržoval kontakty," vysvětlila Kohoutová. Žadatele o profesionální formu pěstounské péče zařazuje do evidence kraj- ský úřad až poté, co dotyční projdou psychologickým vyšetřením a zúčastní se vzdělávacího přípravného kurzu. Stejnou povinnost mají i ostatní členové jeho rodiny. Obdobné platí i pro nepříbuzenskou pěstounskou péči.

Do pěstounské péče na přechodnou dobu soud umisťuje děti, o něž se rodiče z vážných důvodů nemohou postarat. Maximální doba tohoto opatření však činí nanejvýše jeden rok. Může být ukončené návratem človíčka do vlastní rodiny, souhlasem rodičů s je-ho osvojením, případně rozhod- nutím soudu, že není třeba souhlasu rodičů k osvojení.

„V Plzeňském kraji je v současné době osm pěstounů na přechodnou dobu, někteří přitom pečují o více než jedno dítě," doplnila Kohoutová. Mezi zmíněnou osmou je zastoupená i žena z Rokycan. Informovali jsme o ní v souvislosti s případem holčičky, jíž neznámá matka porodila na zcizené doklady jiné ženy.

Autor: Božena Šopejstalová

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

V Kařezu bourají obecní dům

Kařez – Začátkem týdne začalo v Kařeze, naproti nákupnímu středisku, plánované bourání obecního bytu. K demolici muselo dojít kvůli výstavbě nové hasičské zbrojnice, jíž by překážel.

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Podmokly – Křest vozidla Mercedes Sprinter je v obci na severu přichystán na sobotu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení