VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanští volili piráty

Rokycany - V modelové situaci studenti starší 15 let vybírali ze 17 stran

22.9.2016
SDÍLEJ:

STUDENTSKÉ VOLBY 2016 se týkaly i žáků Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany. V té před volební komisi, ve složení Jakub Roll, Petra Koucká, Pavlína Přibylová (na sním- ku vlevo), a dohlížející garantku Hanu Kopovou (učitelka) předstoupili i Jakub DuFoto: Foto: Deník/Božena Šopejstalová

V Gymnáziu a Střední odborné škole (SOŠ) Rokycany dnes zájemci star-ší 15 let absolvovali Student-ské volby 2016. Nejednalo se však o vytváření nějakého mladého parlamentu, žáci si mohli vyzkoušet, jak to chodí u skutečných voleb.

V SOŠ jsme zastihli tříčlen- nou volební komisi ve složení Jakub Roll, Petra Koucká, Pavlína Přibylová (třeťáci oboru ekonomické lyceum) a coby garanta pedagožku Hanu Kopovou. „Paní učitel-ka nám nabídla účast v projektu a třída nás tři vybrala do komise," prozradila Pavlína. Petra sdělila, že týden před akcí vyvěsili plakáty a obešli třídy s informacemi o volbách. „Diskutovali jsme o smyslu zapojení se do jejich systému a vysvětlovali, proč se akce koná," dodala. „Kluci si pak vzali na starost přizpůsobení třídy volebnímu aktu, včetně přípravy plenty, děvčata zase měla na starosti nazdobení místnosti," konstatoval Jakub.

Zatímco komise vyhledávala v seznamu Michaelu Fenclovou a předávala jí volební lístek, trochu jsme Mí-šu zpovídali: „Nikdy jsem po-řádně neviděla, jak to u voleb chodí, chtěla jsem to poznat," prozradila. „Já to také chtěla vyzkoušet," uvedla Nikola Kučerová a doplnila: „Láká mě i představa, že bych se mohla spolupodílet na ovlivnění skutečnosti, kdo stane v čele státu." Kateřina Kučerová se pochlubila, že skutečných voleb, co nadchá- zejí, se už bude moci účastnit doopravdy a teď aspoň ví, jak to chodí. „Budu ale také víc přemýšlet o tom, koho vybrat," podotkla. „Mám z voleb dobrý pocit, že svým hlasem mohu aspoň něco udělal pro to, abychom žili, jak chci," přidal se Jakub Duchoň.

Po skončení akce učitelku Kopovou s volebními komisaři čekalo spočítání hlasů a odeslání výsledku do centrály v Praze. Ze 154 žáků SOŠ, kteří se z hlediska věku mohli Studentských voleb účastnit, jich možnost využilo 71, což je 46,1 %. Nejvíce hlasů ze 17 stran získala Koalice SPD Tomio Okamura a Strana Práv občanů. Druhá byla Česká pirátská strana a třetí TOP 09.

V gymnáziu ze 227 žáků starších 15 let se voleb účast-nilo 78, což je 34,36 %. Zvítězila Česká pirátská strana před ANO 2011 a TOP 09.

Autor: Božena Šopejstalová

22.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Radnicích pokračují trhy

Ilustrační foto

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

V Kařezu bourají obecní dům

Kařez – Začátkem týdne začalo v Kařeze, naproti nákupnímu středisku, plánované bourání obecního bytu. K demolici muselo dojít kvůli výstavbě nové hasičské zbrojnice, jíž by překážel.

Hasiči z Podmokel představí nový vůz

Podmokly – Křest vozidla Mercedes Sprinter je v obci na severu přichystán na sobotu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení