VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rokycanští využili dotace i na kamery

Rokycany - Podobný bezpečnostní systém buduje též Hrádek

14.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Názor na na kamerový systém se různí. Má příznivce i odpůrce. Někteří se brání tomu být sledovaní na každém kroku. „Když však jde do tuhého a stane se nějaká dopravní nehoda, dojde k napadení a podobně, po filmových záznamech se pídí všichni," shodují se představitelé obcí i policie.

„Kamery už pomohly při objasňování různých případů, protože záznamy se po určitý čas i archivují. Zatím máme kamer sedm a záznamový materiál z nich se pravidelně vyhodnocuje," uvedl starosta Hrádku Jaroslav Perlík.

Zmíněný kamerový systém monitoruje městská i státní policie a také starosta má kdykoli možnost kontroly. Ať už prostřednictvím svého počítače či mobilu, do obou jsou zařízení propojená.

„Na doporučení odborné firmy jsme se rozhodli pro kvalitní kamery, s velmi dobrými rozlišovacími schopnostmi. „Zčásti nám k jejich pořízení napomohla dotace získaná v rámci prevence kriminality Plzeňského kraje, za město jsme pak doplatili zhruba milion. S výkonností systému a prospěchem, jaký přináší, jsme spokojení. Proto si momentálně necháváme zpracovávat i studii na jeho rozšíření. Zatím o tři další kamery, abychom pokryli nejkrizovější místa," konstatoval Perlík. Dozvěděli jsme se také, že okruh navíc doplnili o šest fotopastí, které městská police přemísťuje podle momentální potřeby.

Rokycany kamerový systém zaváděly z celého regionu nej- dříve a pro jeho pořízení využívaly svých i dotačních peněz. S dobou pořízení ovšem na druhou stranu souvisí i fakt, že leckterá z prvních sledovacích zařízení mají menší rozpoznávací schopnost či dosluhují.

„V současnosti máme kamery rozdělené do dvou okruhů, rozhodly o tom hlavně technické záležitosti. Jeden z okru-hů je starší, druhý naopak modernější. Na ten chceme postupně přejít. Na obměnu zařízení pamatuje i městský rozpočet," informoval šéf městské policie Petr Wohlmuth. Nejnovější z kamer, otočná, zatím hlídá prostranství kolem vstupu do sportovního areálu na Jižním předměstí a dětského hřiště.

Do konce pololetí by mělo přibýt pět nových kamer. „Hlavní podíl financí na pořízení by měla tentokrát vykrýt dotace z projektu Plzeňský kraj bezpečný kraj. Novou otočnou kameru chceme osadit na Žďár, aby bylo náměstí monitorované z další strany, a pevná bude sledovat průjezd vozidel. Také na devítiletku v ulici Míru, kvůli zúženému rozhledu, padlo rozhodnutí umístit dvě pevné a různě nasměrované kamery. Na ZŠ Jižní předměstí se počítá s otočnou," upřesňoval Wohlmuth. Uvedl také, že zmiňovanou už třicítku v exteriéru umístěných sledovacích zařízení doplňuje ještě 15 dalších, převážně dohlížejících na interiéry a majetek města.

V souvislosti s kamerovým systémem Rokycan obyvatelé poukazují na jedno problémové místo, a tím je podchod u nádraží. Ptají se, proč jej město nemonitoruje. „Nejedná se o jeho majetek, samo o sobě o tom rozhodnout nemůže. Přesto, když se podchod budoval, město do něj kameru umístit chtělo. Tenkrát se ale s Českými drahami nedohodlo. Nakonec tam po zkušenostech ale přece jen umístily vlastní. Záznamy tím k dispozici nemáme, ale v případě potřeby se k nim státní policie dostane," vysvětlil Wohlmuth. Ke zkušenostem s kamerami z dalších míst se vrátíme.

Autor: Božena Šopejstalová

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení