VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf pražské mordparty odtajnil rokycanským studentům část případů

Rokycany - Výklad liter trestního zákoníku, který dokládal zkušenostmi z letité praxe kriminalisty, žákům Střední odborné školy v Rokycanech včera přiblížil dlouholetý šéf známé pražské ´mordparty´ podplukovník Josef Lottes.

1.2.2017
SDÍLEJ:

ZÁJEM popovídat si s uznávaným kriminalistou byl velký. I po ukončení besedy na podplukovníka Lotesse čekali studenti, například i Ondřej Mourek a Jan Köstel, s dalšími dotazy. Foto: Foto: Deník/Božena Šopejtalová

„Zákon ukládá, že obrana musí být přiměřená útoku a smí trvat pouze po jeho dobu. Situace ohrožení života či napadení dívky silným chlapem se ale posuzuje jako stav krajní nouze a pak se na obranu pohlíží jinak. Nejlepší je ale zdrhnout. Utíkat k lidem, nemířit nikdy do opuštěných míst, a řvát. Ne to, že vás chce zabít, ale třeba: Hoří. V tom případě lidé na pomoc vyrazí." „A nebude to šíření poplašné zprávy a neplatil by dotyčný výjezd?" zajímali se studenti. „Jinak samozřejmě ano. Ale oni hasiči hned nevyrazí a v případě, že jde o život…" Poté došlo i na případy skutečného zneužití. Například kauzu Ukrajince, který si udělal ´legraci ´ze sestry, že po napadení pobodaný a s vyhřezlými střevy umírá poblíž Prahy. Po jejím oznámení Vyrazily party pátračů, psovodi, vzlétly vrtulníky… Hledali marně. Po nějakém čase naskočil do té doby hluchý mobil pohřešovaného a vtipálka objevili v poklidu se bavícího u lahve s kamarády. Výlohy bude splácet po značnou část života.

Přítomná děvčata pak hodně zajímal stalking. „Nepodceňujte ho nikdy, znám smutné případy. Třeba pronásledovaného děvčete, které dotyčný nakonec umlátil před domem sukovicí," varoval podplukovník. Ozbrojování, šikana… jedno téma střídalo druhé a na základě rozebírání případů se zákoník rýsoval stále jasněji. Studenty zajímalo i to, zda ještě něco nového může přinést otevírání dávných, odložených a neobjasněných případů vražd. „S odstupem získáte jiný pohled na případ, výpovědi se kvůli přerušení vztahů kolikrát změní a hlavně věda umožňující vyhodnocení důkazů jde rychle kupředu," vypočítával Lottes. Řeč se stočila i na jím založený speciální tým Tempus, jenž se tím zabývá. Není divu, že zkušenosti pplk. Lottese, coby vrchního poradce, využili tvůrci seriálů V.I.P. vraždy či Temný svět. Mimochodem, předlohou k vraždám seniorů byly činy neblaze proslulých manželů Stodolových.

Autor: Božena Šopejstalová

1.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Puštík Obecný

Brontosauři kroužkují v neděli puštíky

Ilustrační foto.

Čarodějnice v neděli večer Rokycansko nevynechají

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Čtyřicátník neplatí přes dva roky na malou dceru

Rokycany – Rokycanští policisté včera sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy čtyřicetiletému muži.

Les pohádek roste u Podmokel

Podmokly – Obec Podmokly ve spolupráci s agenturou Velká dobrodružství zve na akci pro děti nazvanou Pohádkový les Cesta kolem světa za 80 minut.

Počasí oslavám Dne Země nepřálo

Rokycany - V parku U Rakováčku naplánoval Dům dětí a mládeže Rokycany spolu s ČSOP Kulíšek a městem akci k svátku Země.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies