VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V holoubkovském úřadu žije 60 lidí

Rokycansko - Sídla měst a obcí se stávají stále častěji místem trvalého pobytu. Nejen bezdomovců…

3.9.2015 1
SDÍLEJ:

Pošta s dopisy chodí na městské a obecní úřady.Foto: Foto: Deník/Jana Vaníková

S lidmi přihlášenými k trvalému pobytu ´na radnici´ mají své zkušenosti asi všude. A radost nad takovými podnájemníky představitelé obcí zrovna neprojevují. Zdaleka ne všechny totiž dohnala ke zmíněnému kroku nezbytnost. V případě mnohých se ani v místě nezdržují a panuje názor, že adresu si změnili hlavně kvůli věřitelům. Nakonec se jím stává i sama obec. Je paradoxem, že zmínění jedinci bydlí na radnici, ale ta sama od většiny musí vymáhat pohledávky třeba za placení odpadů a dluhy dotyčných vůči ní rostou.

„Je špatné, že nemají povinnost udat, kde se zdržují, aby na ně obce nedoplácely. Myslím si, že z přihlášených minimálně polovina není na ulici, ale někde v bytě a touto formou se schovávají před exekucí či podobnými nepříjemnostmi," konstatoval starosta Holoubkova Lukáš Fišer. „Máme tu k pobytu na adrese úřadu přihlášených asi šedesát lidí. Stav je, dá se říci, setrvalý. Podobně tomu bylo i vloni," upozornil dále. „Se zmíněnými jedinci v kontaktu nejsme. Pošta jim na úřad doručuje výzvy k vyzvednutí zásilek, dáváme je do speciálního boxu a jednotlivci si je mohou v úředních hodinách vyzvednout. Jen velice ojediněle ale někdo přijde. Zatím ze zákona o evidenci obyvatel platí, že pokud nemovitost změní majitele, který tam nájemníka nechce a doloží, že mu ukončil užívací právo, musíme ho k po- bytu na adrese úřadu přihlásit," podotkl Fišer a dodal, že změnu zákona v tomto směru by on i kolegové uvítali.

„V Kornaticích se 192 obyvateli jsme měli k pobytu na radnici přihlášené tři jedince, jeden se nedávno odhlásil. Znám je, ale absolutně netuším, kde se zdržují," informoval starosta Jindřich Šustr a dodal: „Když jim přijde doporučený dopis, oznámení vyvě-síme na úřední desce, ale stejně nereagují."

V Mirošově naproti tomu po- čet podobně evidovaných překročil padesátku a neubývá jich. „Když nám něco dluží, řešíme to průběžně. S některými jakž takž komunikace je, jiní ani nežijí v Mirošově," sdělil starosta Vlastimil Sýkora. „Pohledávky vůči nim vymá-háme přes exekutora. Účinnost ovšem ani zdaleka není stopro-centní, když jsou vlastně nedo-bytní. Aspoň povinnost infor-movat o přechodném pobytu kdyby měli," zatoužil Sýkora.

Největší město regionu zaznamenává v případě evidování lidí na adrese radnice stoupající tendenci. K poslednímu dni roku 2012 jich bylo v seznamu 780, o rok později už byl nárůst o více než stovku vyšší 889 a ke 26. srpnu letošního roku jich byl už bezmála tisíc, přesně 989.

„Poštu pro občany na ohlašovně nezajišťujeme shromažďováním ani doručováním. Mohou si u České pošty zřídit POBox, dosílku po zadání náhradní doručovací adresy, nebo odnos ( desky na poště)," uvedla vedoucí správního odboru Ladislava Plim-lová. Dodala, že důvod, proč se lidé na ohlašovnu hlásí, nesledují. Stejně tak se nedá odpovědět na otázku, jaká je doopravdy jejich bytová situace. „Nesledujeme to, žádný zákon takovou povinnost neukládá. Jak bychom třeba zjišťovali, zda dotyčný vlastní například činžák ve Varech či chalupu v Jeseníkách?" podotkla k pro-blematice Plimlová.

Autor: Božena Šopejstalová

3.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Okresní tandem zazářil v přeboru

Rokycansko – Druhé kolo krajského přeboru mužů v kopané vyšlo oběma našim zástupcům na podtrženou jedničku.

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení