VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresor se usadil v silničních příkopech

Němčovice - Hrabě Metternich si přivezl z Kavkazu do svého zámeckého parku zvláštní rostlinu. Vyrostla během dvou let do výšky přes tři metry.

20.11.2011
SDÍLEJ:

Bolševník velkolepý. Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Archiv

V zámeckém parku se vyjímala opravdu pěkně, ale stalo se, co se stát nemělo. Rostlina se dostala do volné přírody. Bolševník velkolepý se od této doby šíří a vytlačuje naše domácí rostliny. Jeden čas s ním bojovala dokonce i speciálně upravená armádní vozidla. Byly použity tuny chemických prostředků. Přesto bolševník postupuje krajinou dál a dál. A navštívil už i nás.

Problematika invazních rostlin se začíná velmi dotýkat i správního obvodu naší obce. Ve vlastním zájmu by měli všichni bránit jakémukoliv šíření těchto rostlin. Bohužel, především současný způsob údržby silničních příkopů hlavně u silnic III. třídy v době vegetace, je velmi nedostatečný. Zarostlé příkopy, kdy se poseká jen krajnice, jsou pro výskyt bolševníku dobrým útočištěm. Absence opakovaného a úplného posekání silničních příkopů v průběhu roku jeho šíření významně podporuje. Pokud se příkop zcela poseká až na podzim, dojde k tomu, že mechanismus sekačky SÚS pouze „rozeseje“ zralé okolíky do širokého okolí. Příští rok bude bolševníku mnohonásobně více a na jeho likvidaci se bude muset vynaložit podstatně více finančních prostředků. Nebudou pak chybět „silničářům“ někde jinde?

Pro likvidaci bolševníku platí zásada několikaletého opakování postupů. Použití chemie je vhodné zjara – postřik glyfosáty (Roundup) na rostliny při výšce do 30 centimetrů je třeba opakovat koncem května. Rostlina začne po třech až čtyřech týdnech odumírat.

Při kombinaci chemických metod s mechanickými se doporučuje kosení a následný postřik porostu nebo nátěr řezných ploch. Kosení je potřeba provádět nejpozději do začátku tvorby květních poupat. Dojde-li k vytvoření okolíků, je třeba je usekat a spálit, dokud nejsou semena zralá. I odsekaná zelená květenství jsou schopná dozrát. V zemi také zůstanou semena z dřívějších plodných let. Bolševník je jedovatý, produkuje furanokumariny. Proto nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak likvidovat bolševník je sekat, sekat a zase sekat. Na paměti by to měla mít především Správa a údržba silnic Plzeňského kraje.

20.11.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

U Rokycan našli v lese oběšence

Rokycansko – Ve středu dopoledne byl v hlubokém lesním porostu mezi Rokycany a Tymákovem nalezený oběšený muž.

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení