Zhruba dvacítka lidí na kótě podle mluvčí Greenpeace Lenky Borákové stále zůstává. Greenpeace se zároveň pokouší spustit na svém webu www.greenpeace.cz on–line zpravodajství přímo z tábora. „Vojenská policie už včera uzavřela cesty, aby se k nám nedostali lidé a aby tu nebyla média. Chce nás vyhladovět,“ řekla v úterý ráno zjevně promrzlá Boráková.

Že jsou všechny přístupové cesty uzavřené, potvrdil mluvčí vojenské policie Jan Čermák. „Pěkně nám tu prší. Je těžké předjímat další vývoj. Nejsem schopen odhadnout, zda nebudeme nuceni zvolit nějakou krizovou variantu,“ řekl Čermák s tím, že policisté zareagují podle situace.

Hlídky vojenské policie obsadily přístupové cesty na Břízkovec – kótu 718 už v pondělí odpoledne. Podle Čermáka v úterý vojenští policisté dokonce navázali s aktivisty kontakt. „Chtěli jsme zjistit, s kým jednat,“ sdělil Čermák. Podle vedoucího kampaní Greenpeace Jana Piňose byli policisté přátelští.

Čermák přesto znovu upozorňuje na to, že zákon zakazuje pohyb ve vojenském výcvikovém prostoru bez platného povolení. Jak komentoval výzvu aktivistů, kteří nabádali k tomu, aby lidé přišli navršit mohylu kolem jimi vztyčeného totemu? „Pozvání je nabádání ke spáchání přestupku. Za tento přestupek je možné uložit sankci do 3000 korun. Oznámit to musíme,“ sdělil Čermák, podle kterého je uložení sankce samotné věcí patřičného obecního úřadu. „Podporu osobní účastí nedoporučuji, každý, kdo nemá povolenku, se také dopouští přestupku,“ upozornil.

Několik lidí přesto druhý den trvání tábora Greenpeace na kótu proniklo. „Policie sice monitoruje situaci na cestách, ale k nám se lze dostat lesem,“ poznamenal Piňos. "Pronikl jsem v pondělí odpoledne lesem na kótu 718. Je tu skvělá atmosféra. Vše se koná vyloženě nenásilně. Nesmíme akorát chodit na cesty, protože to je zakázané. V práci jsem si vzal dovolenou, ale dostal jsem ji pouze do 30. dubna, takže potom budu muset zase odjet, což mě trochu mrzí. Přijel jsem sem proto, že si nepřeji přítomnost cizích vojsk na našem území, ať jsou to americká, ruská nebo třeba japonská vojska. Škoda, že o tom protestu neví víc lidí," řekl Svatopluk B., sympatizant Greenpeace, který přijel až z Jihlavy.

Počasí aktivisty neodradí. „Máme perfektní předpověď. Od pátku by mělo být líp,“ doplnil Piňos.

Místní, kteří večer po založení tábora seděli v Grilu v Míšově, akce Greenpeace příliš nezajímala. „Nechal bych je vyhladovět,“ doporučoval nejmladší z nich oblíbenou taktiku středověkých vojsk. Další podotkl, že se podivuje, že se nic neděje, když nedávno armáda nepovolila vstup na kótu pro ohlášenou demonstraci komunistů. „Začali (Greenpeace – pozn. aut.) s tím trochu pozdě. Lidi okolo toho vědí víc, než my tady. Já se to dozvídám až po cestě domů. Dneska jsem to slyšel teprve v Blovicích,“ řekl chlapík, který se představil jako Slávek.

Provozovatele grilu Miloše Frančeho už rok trvající zájem, který vzbudily dohady kolem zamýšleného amerického radaru, těší. „Je to milé, ale stavět se na tom nedá. Důležití jsou stálí zákazníci,“ konstatoval muž, který už ve svém grilu hostil celou českou vládu, amerického velvyslance Richarda Grabera a častokrát také dřívějšího vládního radarového koordinátora Tomáše Klvaňu.