VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktivita hasičů z okrsku Mirošov obstojí v konkurenci

Skořice - Členové dobrovolných sborů z Příkosic, Vísek, Štítova, Skořic a Mirošova rokovali.

7.2.2011
SDÍLEJ:

Ve Skořicích se v sobotu večer konala valná hromada dobrovolných hasičů okrsku č. 3 – Mirošov. S diskusním příspěvkem vystoupil i Ladislav Sazima vedle dalších mu od předsednického stolu naslouchali Michal Liška, Josef Vyskočil a Tomáš Karbulka. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

Šedesátka dobrovolných hasičů z celého Mirošovska v sobotu bilancovala. Valnou hromadu okrsku uspořádali ve Skořicích. Vedle zástupců místního sboru se tu sešli hasiči z Mirošova, Příkosic, Vísek a Štítova. Trokavec byla zastoupený také, ale vystoupení Josefa Dardy přítomné nepotěšilo. Oznámil, že sbor v obci prozatím končí činnost a na vlastní žádost z okrsku Mirošov vystupuje. Důvodem však není zájem o práci v SDH. „Jednotky teď fungují hlavně pod záštitou obce, je třeba vzájemná spolupráce. Jinak to nejde,“ objasňoval skořický Tomáš Karbulka za pořadatelský tým. Záležitostí se teď bude zabývat okresní výbor. „V našem okrsku je celkově aktivita hasičů dobrá, na velikosti sboru a obce ani nesejde. „Vezměte si třeba Štítov. Je jedním z nejmenších a jak tam hasiči pracují,“ vyzvedl nezištně kolegy. „Máme tu perfektní souhru,“ dotvrdil i Michal Liška, mirošovský velitel. „Okrsek čítá pět aktivních sborů a na kontě má spoustu akcí. Pokud jde o vybavení, máme čtyři cisterny. Sice starší, ale dobré,“ pochlubil se. Využití cisteren prověřilo i říjnové cvičení kyvadlové přepravy vody v Příkosicích. Starosta tamního SDH Josef Vyskočil vysvětloval: „Když tu v roce 2002 hořelo, sjela se sem řada sborů. Ukázalo se, že zásobování vodou a celková souhra jsou nejdůležitělší.“ Při podzimním cvičení cisterny čtyř sborů okrsku jezdily a Štítovečtí, kteří ji zatím nemají, se starali o plnění z koupaliště a výtlakem vodu přečerpávali i z rybníka. V listopadu se pro změnu hasiči školili ve zdravovědě.

Umějí se ale i bavit, a nejen mezi sebou. „Na devatenáctého února zveme všechny k nám do Příkosic na masopust,“ zaznělo od starosty SDH Vyskočila. Dobrovolné hasičské sbory jsou ale i organizátory řady dalších taškařic. Třeba Štítov, který má jen šest aktivních členů, vedle spousty dalších sympatizantů, přislíbil přípravu další Štítovecké hadice. „Je sice o netradičních disciplínách, ale tmelí hasiče,“ zdůraznil Ladislav Ječný. Z oblasti ryzí ´hasičiny´ dodal, že už brzo získají převodem od HZS Rokycany zásahovou Avii. Ze staré stodoly zatím pro ni přestavují garáž.

Co se týče nejbližšího profesionálního výcviku okrsku, hned v příštích dnech se část lidí z každého sboru okrsku na polygonu v Košutce podrobí výcviku v dýchacích přístrojích. „Chceme prověřit schopnosti při zásahu v těžkých podmínkách. Náročnou, a navíc zadýmenou, trasu si projde dvacítka hasičů z okrsku,“ informoval velitel Liška. Na polygon se ale vypraví i další členové sboru. Ti už ale těžkou prověrku absolvují bez přístrojů.

Kromě vlastní práce v jednotlivých SDH pak okrsek společně v květnu čeká soutěž v Příkosicích a v červnu se všichni sejdou ve Štítově.
Při valné hromadě ve Skořicích se také řešilo financování dobrovolných sborů státem. „Celorepublikově se na dobrovolné hasiče zapomíná,“ zaznělo. „Přitom naše činnost dnes nespočívá jenom v prevenci a zásazích u požárů, je o pomoci při všech pohromách a nenadálých událostech. Hasiče ale svět nevidí, zahraniční vojenské mise ano. Tam státní peníze tečou,“ posteskl si Karbulka. Ladislav Sazima z mirošovského týmu ale směroval výtku i do vlastních řad. Šlo o podávání hlášení okresnímu výboru SDH, aby mohly být akce včas zahrnuty do kalendáře hasičského dění na Rokycansku a obeslány delegáty. Podnět ale měl také k zaměření námětových cvičení ze strany HZS Rokycany. Za okrek by si chtěli procvičit například evakuaci domova důchodců.

Autor: Božena Šopejstalová

7.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze.
5

Seveřané potrápili Rokycany

Ilustrační foto.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Mlečice – Překvapení byli pracovníci čerpací stanice v Mlečicích. Poberta ukradl zboží i peníze.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení