VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alternativní tresty: v okrese úspěšné

ROKYCANSKO - Na Rokycansku v současné době vykonává obecně prospěšné práce 56 dospělých a 3 mladiství od 15 do 18 let.

10.6.2008
SDÍLEJ:

Posezení u Bušovic s přispěním klientů Probační a mediační služby.Foto: archiv PMS

Z 56 jich 23 vykonává práce pro obecní a městské úřady, 16 pro Lesy města Rokycan a 9 pro sportovní kluby, ochránce přírody, muzeum, charitu a Rumpold.

„V posledních letech soud využívá ukládání tohoto alternativního trestu hodně,“ uvedla vedoucí Probační a mediační služby Rokycany Zdeňka Blažková. „Ke hodně důležité, když je námi trest s klientem projednaný ještě před rozhodnutím soudu. Zjišťujeme motivaci klienta a také, zda nejsou překážky, které by bránily úspěšnému výkonu trestu,“ dodala. Možná i proto mají alternativní tresty na Rokycansku 75 procentní úspěšnost, zatímco republikový průměr se pohybuje kolem 50 procent. Neúspěšné jsou podle Blažkové alternativní tresty u lidí, kteří nemají dobré pracovní návyky. Naopak velice úspěšný je výsledek při uložení těchto trestů třeba za porušování silničních pravidel.

„Statistika alternativních trestů je ztížená tím, že při jejich sledování nejde o kalendářní rok, ale vždy o rok od vyhotovení soudního usnesení. Občas je ale bohužel třeba ntervenovat, aby byl nepodmíněný trest změněn na podmíněný,“ uvedla Lenka Jurová, další pracovnice probační a mediační služby (PMS). „Poskytovatel náplně alternativního trestu nám v jeho průběhu podává zprávy a kromě toho kontrolujeme výkon i v terénu,“ doplnila Blažková.

Podle pracovnic PMS si obce už zvykly na možnosti, které jim odsouzený skýtá. „Pochopitelně se ale někdy také stane, že práce není vykonaná tak, jak si zástupci obcí představovali,“ dodala Blažková. Nejčastěji města a obce chtějí lidi s alternativním trestem na pomocné úklidové práce, jako je hrabání listí či různé natírání.

„V Bušovicích se ale naši klienti také úspěšně podíleli na na úpravě posezení U tří lip, nebo v Těškově na rekonstrukci kapličky. V Liblíně měli na starosti údržbu parku a v Hlohovicích pomáhali při úpravě kanalizační vpustě. „V rokycanském muzeu se jedna paní osvědčila i při administrativních pracích a předtím jim jeden z našich klientů dělal internetové stránky,“ uvedly Blažková s Jurovou.

Autor: Božena Šopejstalová

10.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Wanastovi Vjecy

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Ilustrační foto

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Okresní tandem zazářil v přeboru

Rokycansko – Druhé kolo krajského přeboru mužů v kopané vyšlo oběma našim zástupcům na podtrženou jedničku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení