VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda v Míšově málem skončila

MÍŠOV - Ani rok trvající vysvětlující kampaň k případnému umístění amerického radaru v Brdech nepřesvědčila většinu z necelé třicítky účastníků čtvrteční besedy v Míšově. Právě u této obce, ve vzdálenosti necelých dvou kilometrů, by měl podle rozhodnutí české strany plánovaný radiolokátor stát.

28.3.2008
SDÍLEJ:

Vladimír Hrubý z Míšova nenechal během besedy o radaru nikoho domluvit.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Místní občané i lidé z blízkého okolí znovu na besedě s vládním koordinátorem pro komunikaci protiraketové obrany Tomášem Klvaňou vyjádřili obavy o své zdraví a bezpečí i strach z devastace přírody v Brdech a ze zničení místních silnic při stavbě záíkladny. Klvaňu a státní úředníky – ředitele Odboru obranné politiky Sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Petra Čecha, přednostu Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy Martina Březovského a Petra Bednarčíka z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové – ale ke slovu pustit nechtěli. V jednu chvíli tak dokonce hrozilo, že Klvaňa besedu ukončí.

„Nás to zajímá,“ vstupoval neustále do diskuse místní důchodce Vladimír Hrubý. „Já tady krmím ptáčky. Až tu radar bude, vsadil bych se s vámi, že tady během pěti let nebudou,“ tvrdil senior, kterého pozlobilo, že se v minulých dnech po okolí pohybovali němečtí měřiči.

Klvaňa sdělil, že považuje za fér na konci svého působení v roli vládního koordinátora vrátit se do místa, kde s veřejnými diskusemi začal. „Ti, kteří nám nestačili vynadat v červenci, to mohou udělat teď,“ řekl a hned sklidil od seniora Hrubého odezvu. „Ty Němce, co tu byli včera, jste nám neslíbili,“ vyčítal.
Sám Klvaňa považuje svoji práci v informování veřejnosti za vykonanou. „Vyjednávání skončí pravděpodobně během následujících týdnů. O radaru rozhodnou poslanci. Obracejte se na ně,“ vyzval publikum s tím, že politici mají k dispozici více informací než veřejnost, protože mají k dispozici i zprávy špionážních služeb.

Když dostal slovo Bednarčík, lidé jej přerušili výčitkami. „Vy nám z toho děláte školení jako posledně. Je to beseda,“ ozvalo se z publika. Kvůli dalším výkřikům ukončil předčasně svoje vystoupení přednosta Březovský, který chtěl lidi seznámit s novými turistickými trasami, které armáda plánuje zpřístupnit v blízké budoucnosti. V tom momentě beseda málem předčasně skončila. „Musel jsem do toho vstoupit,“ konstatoval starosta Míšova Pavel Hrubý.

Miroslav Mencl, lesní dělník z Míšova, se na besedě nezdržel o mnoho déle.

Kvůli svému postoji k radaru už podle svých slov přišel o práci. „Slušné slovo nemám a sprostý být nechci. Já chci odtud pryč, nároční nejsme. Peníze nechci, ty jsou špinavé, ale co budu dělat v padesáti letech? Jen mi dejte trochu práce, to ostatní mě nezajímá. Kdyby mně někdo odpověděl,“ vyzval řečníky Mencl s tím, že Američané nemají dobrou pověst. Ředitel Čech jej ujistil, že posádka bude mimo prostor základny spadat výhradně pod českou jurisdikci. „Děkuji. Cizincům umetáte chodníčky a na starýho chlapa se vykašlete,“ konstatoval už odcházející Mencl.

Lidé se pak zajímali o to, kolik lesa by bylo nutné kvůli základně vykácet. „Taktická zóna zabere zhruba dvacet hektarů, dále by byl prostor základny. Ten nezasáhne ani k Padrťským rybníkům ani k Teslínům. Materiál k tomu je zatím tajný, ale vykácená bude jen malá zóna“ řekl Čech. „To jste sem nemuseli jezdit. Jestli to nebude, tak se těšte. Tak si vás tady oběsíme,“ hrozil senior Hrubý

Autor: Květa Matějovcová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koupaliště Rokycany

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Ilustrační foto

Okresní tandem zazářil v přeboru

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení