VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o porodnici zastupitelé neodpískali

Rokycany – Dobře hodinu zastupitelé města v pondělí diskutovali na téma Rokycanská nemocnice, a. s., a zavírání porodnice.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Rokycanská nemocniceFoto: Foto: Deník/Jana Vaníková

K záležitosti se na základě svých zkušeností vyslovili lékaři (zastupitelé) Luděk Sefzig, Karel Východský či Josef Veverka, který též varoval před kritickým stavem interny. Ředitelka nemocnice a zároveň zastupitelka Hana Perková zodpovídala dotazy a ke gynekologicko-porodnickému oddělení přidala podrobný rozbor situace.

Přestože fakticky nemohou představitelé města situaci ovlivnit, schválili deklarativní usnesení a apelují jím na hejtmana Josefa Bernarda a radní Plzeňského kraje, aby uzavření oddělení znovu zvážili a podnikli kroky vedoucí k zachování zmíněné zdravotnické péče pro občany města a celého spádového území 67 dalších obcí.

Dopředu jím město vybavilo i svého místostarostu Jana Šaška a také Zdeňku Liškovou (zastupitele Rokycan), aby nesouhlas s rušením oddělení tlumočili při souběžně probíhajícím jednání krajského zastupitelstva, jehož jsou členy. Zájem o nemocnici Rokycany i další obce regionu neprokazují jen ve vypjatých situacích. Každoročně poskytují zařízení finanční příspěvky na přístrojové i další potřebné vybavení. Podporu měli oba zástupci Rokycanska i v podobě mnoha tisíc hlasů pod peticí, jimiž veřejnost a také obce a města celého Rokycanska vyjádřily svůj nesouhlas s úmyslem oddělení zavírat. „Rokycanská nemocnice, a.s., by měla coby nemocnice akutní péče okresního typu poskytovat co nejširší lékařské služby občanům, včetně porodnice. V okrese se ročně v průměru rodí kolem 500 dětí, takže potenciál tady je,“ připomněl krajským kolegům Šašek. „Domnívám se, že i malá porodnice v okresním městě má smysl. Není přece možné, aby byla akutní zdravotní péče místním lidem poskytovaná pouze v Plzni. Nemá také smysl rušit něco, co funguje, zejména, když si rodičky rokycanskou porodnici dlouhodobě chválí, oceňují vlídný přístup personálu a domácí prostředí,“ dodal. Jménem zastupitelstva města Rokycan spolu se Zdeňkou Liškovou požádal vedení kraje a Zdravotnického holdingu PK, aby se pokusili vyřešit personální situaci na porodnickém oddělení. Například dočasným využitím lékařů z ostatních krajských nemocnic tak (výpomoc je běžně v případě ostatních oddělení a nemocnic v rámci holdingu realizovaná), aby porodnice mohla dále fungovat. Sama nemocnice se pak podle místostarosty Šaška musí postarat o to, aby byla pro rodičky co nejatraktivnější.

V úterý odpoledne poprvé také zasedala nová dozorčí rada nemocnice a kromě volby předsedy se porodnice stala jedním z hlavním bodů programu. Záležitostí by se mělo ve středu při svém prvním zasedání zabývat rovněž představenstvo holdingu. V pátek odpoledne se na setkání se zaměstnanci nemocnice chystá hejtman kraje Josef Bernard.

Autor: Božena Šopejstalová

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Seniorka pustila ženy na záchod. Přišla o 15 tisíc

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Volduchy mají zaděláno na postup

Volduchy – Přes konkurenci přátelského utkání Rokycany – Viktoria Plzeň se ve voldušském fotbalovém stánku sešlo ve středu večer 150 fanoušků. Úvodní barážový souboj o krajskou 1. B třídu lákal.

Rokycanská nemocnice si připomněla 60. jubileum

Rokycany – Včerejší oslavy 60. výročí otevření nemocnice v Rokycanech už dopoledne zahájil Den otevřených dveří.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Strašičtí školáci zdolali Dobřív o dva body

Strašice – Školáci ze čtyř obcí v dosahu strašické devítiletky se utkali včera ve vědomostní, sportovní i zábavné konfrontaci. Role kapitánů se ujali starostové Strašic (Jiří Hahner), Dobříva (Jiří Ondřejíček), Cheznovic (Josef Kolář) a Tění, které vyslaly místostarostu Karla Erbena.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies