VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červená a Honzíková jsou znalkyně jazyka

Rokycany - Mladí znalci mateřštiny se mezi sebou v úterý utkali.

18.3.2009
SDÍLEJ:

V popředí snímku je Martin Šimeček (ve starší kategorii se umístil nakonec druhý), dále je ze záběru patrné soustředění Ivy Lokvencové, Kateřiny Červené (soutěžila za gymnázium a stala se posléze vítězkou druhé kategorie) a Zbyňka Růžičky.Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

Na programu bylo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Propozice rozdělily účastníky do dvou věkových kategorií, předělem byl přitom věk 15 let. V rámci soutěže se utkali žáci základních škol a v případě vyšší kategorie i jim odpovídajících ročníků gymnázia a střední odborné školy.

„Museli zvládnout práci s textem, vypořádat se s úpravou nevhodné stylizace, skladbou, tvořením slov, ale třeba i prokázat znalosti fonetiky,“ vypočítávala předsedkyně poroty Marcela Sobotková. Další členové hodnotitelského týmu – Hana Durajová a Zdeněk Záhrobský – se shodli, že tentokrát zadánítvůrci postavili jednoznačněji, což účastníkům umožňovalo i lépe dojít k přesnější odpovědi. „Úkoly byly koncipované přiměřeně škole a věku chytrých žáků,“ mínil spolu s kolegy i Josef Babický. „Ačkoli jsou letos úkoly jednodušší, bez tvořivosti a potřebných znalostí se děti neobešly,“ doplnila Sobotková.

„Mluvnice mi připadala dost těžká, hlavně tvoření přídavných jmen od názvu vymyšleného živočicha skvo– rejše mi dalo zabrat,“ mínil kvintán Marek Opatrný. „Závratně těžká se mi zadání nezdála, ale ani super. Zvládnout se úkoly daly, i když jsem místy s nimi měla co dělat,“ hodnotila Kateřina Anna Klegová z kvarty gymnázia. Obdobný názor zastávala i Zuzka Východská z kvarty: „Dost náročné bylo vymyslet třeba hlavní větu tak, aby se znění vedlejší věty – ´kde hnízdí dravci´ – zachovalo, ale její druh se přitom měl změnit,“ uvedla. Naproti tomu Martině Moulisové z 1. B téže školy se zase moc nelíbilo tvoření složených přídavných jmen.

Kristýna Marečková a Jana Brožová zastupovaly ZŠ Osek. „Nejvíce nám dělalo problém určování vedlejších vět a nejvíc se těšíme na sloh,“ prohodily chvíli předtím, než se pustily do stanoveného tématu. Úkolem soutěžících v první kategorii bylo v rozsahu přibližně třiceti řádek zpracovat zajímavý postřeh z místa, které je zaujalo. Jejich starší kolegové se zase zamýšleli nad tématem: S hračkami si sice už dávno nehraju, ale…

Na základě odevzdaných prací porota vyhodnotila výkony následovně: Ve druhé kategorii (věkově nad 15 let) zvítězila Kateřina Červená (20 b., gymnázium), jen o bod méně měl druhý v pořadí Martin Šimeček (SOŠ) a jako třetí se umístil Zbyněk Růžička (18 b., SOŠ).

V první kategorii je vítězkou Kristýna Honzíková (22 b., ZŠ Mirošov), pomyslné stříbro patří Kateřině Anně Klegové (20 b., gymnázium) a o dva doby méně a bron získala Zuzana Východská (gymnázium).

Autor: Božena Šopejstalová

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Wanastovi Vjecy

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Rokycansko – Premiéra fotbalového okresního přeboru mužů vyšla hostujícím celkům nad očekávání. Z patnácti přidělených bodů jich ukořistili dvanáct.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení