VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cheznovičtí převzali listinu z roku 1385

Cheznovice - Příležitost k odkoupení faksimilie vzácné listiny ze 14. století, týkající se Cheznovic, potěšila v úterý místní. Originál je uložený v Národním archivu ČR, ve fondu Archiv České koruny. Listina, vedená pod číslem 1264, je datovaná 5. dubna 1385 a sepsaná latinsky.

18.2.2009
SDÍLEJ:

ilustracni fotoFoto: Zuzana Koulová

„Obec je v ní označena jako Chaznowicz. Jan z Rožmberka potvrzuje výměnu polí v této vsi, která se udála mezi ním a Janem Liškou na Hrádku i Janem Kurařem na Žebráce, purkrabími českého krále Václava IV.,“ uvedla starostka Hana Stupková. Purkrabí však nefigurují ve směně za sebe, ale za panovníka. Výměna polí se udála mezi Rožmberkem a králem.

Dokument je vyveden na pergamenu o rozměrech 29 krát 17 centimetrů. K listině jsou ještě na pergamenových proužcích přivěšeny tři červené kulaté pečeti z vosku. První patří vydavateli dokladu Janu z Rožmberka. Druhá Oldřichu z Rožmberka a třetí je Jindřicha z Rožmberka, vystupujícího v roli 2. svědka.

Podle zatímních poznatků se jedná o třetí nejstarší zmínku o obci. „Nejstarší je zaznamenaná ve druhé knize provolací Desek zemských a pochází z. r. 1370. Podle ní vlastnil ves Smil z Libomyšle,“ informovala starostka. Druhá zmínka z roku 1374 se nachází v Rožmberském urbáři. V soupisu několika set vesnic panství figurují i dvě usedlosti v Cheznovicích.

„Zatím nejstarší listina týkající se Rokycanska je z roku 1045 a týká se Podmokel. Jde však o pozdější falzum. Uložená je v Národním archivu. Další je pak z roku 1115. Vztahuje se k Bušovicím a vsím v okolí a rovněž se nachází v Národním archivu, uvedla Hana Hrachová, ředitelka archivu v Rokycanech. V okrese ale máme listinu ještě staršího data. Týká se Itálie a pochází z roku 994. Najdete ji v rokycanském archivu.

Autor: Božena Šopejstalová

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení