V rámci krajského programu stabilizace a obnovy venkova totiž úspěšně požádaly o podporu svých drobnějších projektů, které není možné financovat dotacemi státu či Evropské unie. Kraj jejich akce, které jinak z uvedeného programu podporuje maximálně 60 procenty nákladů, slíbil podpořit až do 80 procent.

„Jediné žádosti, spadající do vládou preferovaných akcí, podaly Vísky a Čížkov,“ řekl ekonomický náměstek hejtmana Vladislav Vilímec s tím, že podle něj mohly takovou žádost podat ještě další dvě obce. „Nakonec to nevyužily,“ uvedl.

Vísky na Rokycansku tak obdrží 400 tisíc korun na rekonstrukci obecních budov. Čížkov na jižním Plzeňsku 800 tisíc korun dostane na rekonstrukci a modernizaci kulturního domu v Železném Újezdě 800 tisíc korun. „Ze svého musíme přidat dvacet procent, tedy minimálně 160 tisíc korun,“ řekl tamní starosta Josef Hons.

Obě obce by přitom mohly požádat o kofinancování těchto projektů stát. Podle Vilímce by to ale bylo pro tyto drobné žadatele komplikované.
Ještě komplikovanější je pro tyto obce, zvlášť, pokud mají v čele neuvolněné starosty, žádat o peníze z národních a evropských titulů. „Tvrdá realita je, že žádné miliony na účtě nemáme,“ konstatoval starosta Míšova Pavel Hrubý. „To je běh na delší trať. Záleží na iniciativě starostů a na programech samotných. Existují firmy, které žádosti obcí do evropských programů kvalitně zpracují,“ řekl Vilímec.

Do samotného krajského programu stabilizace a obnovy venkova se zapojilo více obcí z Brd. Podaly ale standardní žádosti, stejně jako desítky dalších obcí z Plzeňského kraje. Z okolí Brd takto krajskou dotaci získalo Borovno, Míšov, Nové Mitrovice, Spálené Poříčí, Dobřív, Mešno a Skořice. Kraj z těchto peněz podpoří také část nákladů na pořízení územních plánů Borovna, Míšova, Nových Mitrovic a Příkosic.