Právě teď se totiž policisté zabývají barvou poškozenými budovami v Mirošově. „Někdy během minulého týdne postříkal barvou neznámý vandal budovu fotbalové tribuny a stěnu bývalého veřejného WC. Způsobil tak škodu za čtyři tisíce a devět set korun,“ sdělila rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková.

„Čmáranice jsou i na knihovně nebo na hasičárně. Kdyby to dělali na nějakých vyhrazených místech, bylo by to lepší,“ řekl Aleš Kozák z Mirošova.

Tento případ z této kategorie, kterou může trestní zákon otaxovat peněžitým trestem nebo trestem odnětí svobody až na jeden rok, ale není na Rokycansku ojedinělý. Policisté už letos vyšetřovali několik podobných skutků. „V únoru to bylo posprejování dvou vagónů na vlakovém nádraží v Rokycanech a železničního vozu na nádraží Zbiroh.

V březnu byly takto poškozeny některé objekty v Rokycanech. Sloupy na autobusovém nádraží, pomník obětem války v parku mezi vlakovým a autobusovým nádražím a stěna u rokycanských veřejných záchodků,“ uvedla Tomková s tím, že poslední případ, na který upozornil Deník, má navíc znaky dalšího trestného činu, a to proti lidskosti. Nápisy totiž byly ve tvaru hákových křížů.

Na začátku loňského roku pak policisté vyšetřovali v Rokycanech případ, v němž počet barvami poničených objektů přesáhl osm desítek. „Jednalo se zejména o zdi nemovitostí, garáže, podchody, ale i elektrické rozvodny a kontejnery na odpad. Náklady na uvedení do původního stavu tak mohly přesáhnout sto šedesát tisíc korun,“ popsala Tomková. Vyšetřováním tohoto případu vyšlo najevo, že se uvedených skutků měli dopustit tři mladiství a jeden nezletilý.

S klikyháky na fasádě se bude muset vypořádat i zimní stadion v Rokycanech. „Objevilo se to na podzim. Po sezóně se to pokusíme odstranit,“ konstatovala pracovnice stadionu Jana Krýnerová. V Rokycanech ale často nevydrží bez poskvrny ani nové fasády.

„Kdybychom jim dali prostor, kde se vybijí, bylo by to lepší než represe. V Praze jsem viděla podpěru mostu vymalovanou sprejery jako vodní svět. To byla taková nádhera. Vždyť je spousta šedivých ploch a s těmi dětmi by se mělo pracovat,“ řekla žena, jejíž jméno je redakci známo.

Problémem už se zabývala také komise prevence kriminality při rokycanské radnici. „Pokusíme se najít místo, kde by se mohli tito lidé realizovat. Zatím ale není jasné, kde by to mělo být,“ sdělil její předseda Petr Wohlmuth.