VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicet ochránců přírody mířilo za opeřenci k Berounce

Rokycany - Výprava rokycanské organizace Českého svazu ochránců přírody směřovala k Berounce. Cílem pozorování se stali zimující opeřenci.

4.3.2009
SDÍLEJ:

Výprava rokycanské organizace Českého svazu ochránců přírody směřovala k Berounce. Cílem pozorování se stali zimující opeřenci.Foto: Pavel Moulis

Rokycanští si nejprve dali sraz s početnou skupinou kolegů ze Spáleného Poříčí a dětmi z 15. ZŠ Plzeň. Sešli se na vlakové zastánce v Dou– bravce. Poté společně zamířili na významné zimoviště vodního ptactva ke svatému Jiří v Plzni, kde se v této době vyskytuje celá řada zajímavých druhů. „Kromě labutí, kachen a lysek můžete spatřit slípku zelenonohou či zaslechnout ledňáčka říčního, který je nazýván létajícím drahokamem našich vod,“ upozorňoval Pavel Moulis a doplňoval pozorování i dalším výkladem. Přítomným byly do určité míry vodítkem i informační tabule s vyobrazením druhů ptáků, vyskytujících se v lokalitě, i dalšími informacemi o ptačí říši.

Účastníci výpravy postřehli i několik volavek, morčáků velkých a desítky kormoránů. Novinkou pro mnohé se stalo setkání s brkoslavy severními, sbírajícími potravu. Tyto ptáky, velké jako špaček, s hustým nadýchaným opeřením a krátkým, žlutě zakončeným, ocasem a červeně zabarvenou chocholkou na hlavě, viděli leckteří poprvé. „V Evropě je považován za invazní druh, objevující se jednou za několik let. V posledních letech jej však pozorujeme téměř každou zimu. Živí se bobulemi, ale nepohrdne ani neočesanými jablky,“ informoval Moulis.

Ze zimoviště vedla trasa výpravy kolem řeky k Dolanskému mostu. Zhruba v polovině cesty se uskutečnila větší přestávka, spojená nejen s opékáním pochutin na ohni, ale i rozdáním kalendáře akcí ochránců přírody z rokycanské Švermovy ulice. „Udivilo mě nejen množství vycházek a zájezdů, ale i společenských akcí a v neposlední řadě brigád,“ sdělil Petr Nový z Plzně.

V rámci vycházky nebyla nouze o sledování drobných ptačích druhů, obsazujících teritoria, či poslouchání prvních nesmělých trylků sýkorek. „Je to předzvěst nadcházejícího jara, v přírodě už jsou slyšet první projevy zvířecí lásky. Svá území obsazují výři či krkavci, lze očekávat i pozorování prvních zajíčků či mláďat divokých prasat,“ upozorňoval Moulis.

Ačkoli ve skrytu duše leckdo očekával i zahlédnutí orlů mořských, kteří se kolem řeky pravidelně vyskytují, představy se nevyplnily. „Zřejmě jsou již i oni v tuto dobu na svých obvyklých hnízdištích či se mladí nedospělí ptáci potulují jinde,“ vysvětlovali ochránci. „I úbytek severských druhů – morčáků a kormoránů – byl oproti jiným rokům znát. Přesto jsme byli všichni s výsledkem pozorování, které umocňovala i přátelská atmosféra, spokojeni,“ sdělila Helena Spálenková.

Další vycházku chystají rokycanští ochránci přírody už 14. března, a to ke Skryjským jezírkům. K tradičnímu sázení stromků se zájemci zase mohou připojit 28. března a následně 4. dubna.

Autor: Božena Šopejstalová

4.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze.
5

Seveřané potrápili Rokycany

Ilustrační foto.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Mlečice – Překvapení byli pracovníci čerpací stanice v Mlečicích. Poberta ukradl zboží i peníze.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení