VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyřicítce matematiků zatápěla olympiáda

Rokycany – Čtyřicítka mladých matematiků z celého okresu si včera dala dostaveníčko v Rokycanech. Do zasedací místnosti úřadu pro zastupování státu je přilákala matematická olympiáda.

26.1.2012
SDÍLEJ:

K žákům škol z rokycanského okresu, kteří si včera lámali hlavu nad zadáním matematické olympiády, patřila i Viktorie Veverková ze ZŠ Čechova, či Valentina Dušková z téže školy, Jan Rada ze ZŠ TGM a další.Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Vrámci ní se utkali jednak žáci z pátých a vedle nich také devátých tříd, nechyběli ani jejich stejně staří kolegové
z gymnázia.
„Letos je účast slabší, vloni tu bylo přes padesát řešitelů,“ za garanta akce – Dům dětí a mládeže Rokycany – si trochu posteskla Dana Bernasová.
„Soutěž má dlouholetou tradici, vítám vás už na jejím jedenašedesátém ročníku,“ překvapila vzápětí mnohé předsedkyně poroty Jana Wothová. Potom už se rozběhla pera po papíře. Páťáci dostali na zvládnutí tří úkolů šedesát minut času, deváťáci měli na čtyři příklady čtyři hodiny. „Tipovala bych, že mladším dá nejvíc zabrat příklad s řadou přirozených čísel. Lehko na některá z nich zapomenou, či je započtou dvakrát,“ odhadovala Wothová za souhlasu kolegyně Miloslavy Pěnkavové, zatímco další členka rozhodcovského týmu Antonie Průšová už rychle propočítávala výsledky.

Starším řešitelům hlavy více zatížila úloha cílená na procenta. Podle učitelů se ve škole zatím moc příkladů na procvičování této látky nedělalo. Avšak vzhledem k tomu, že teď se jednalo o olympiádu, ne běžnou písemnou práci, se nad faktem nepozastavovali. Dalším úskalím se stala geometrická úloha. Souhlasil s tím například i Vojtěch Tluček
z gymnázia. „Nejde o těžkou látku,“ objasnil: „ale nad zadáním je třeba dost uvažovat. Úkol za nesnadný považovala i další soutěžící Karolina Šůsová (rovněž gymnázium). Přes uvedení dvojice ze stejné školy je třeba dodat, že jednoznačně nejvíce žáky soutěž obeslala rokycanská ZŠ TGM.

Mladší matematici se v hodnocení obtížnosti příkladů více rozcházeli. Zatímco někteří, jako třeba Alžběta Hýková ze ZŠ TGM, dávali za pravdu tipu porotkyň, Patrik Hrbáč
z Holoubkova spolu s dalšími za nejtěžší úkol označil hned první. „Než začnete počítat, je u něj třeba pořádně přemýšlet o zadání,“ mínil Patrik.
„To platí pro všechna zadání,“ shodly se porotkyně: „Čtete text vícekrát, až na potřetí si mnozí teprve pořádně všimnou klíčových slov,“ radily ze zkušenosti své učitelské praxe.
Výsledky by měly být známé během dneška a následně s nimi seznámíme.

Autor: Božena Šopejstalová

26.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Wanastovi Vjecy

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Rokycansko – Premiéra fotbalového okresního přeboru mužů vyšla hostujícím celkům nad očekávání. Z patnácti přidělených bodů jich ukořistili dvanáct.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení