„V rámci dotační politiky ministerstva zemědělství a v úzké spolupráci s Krajským úřadem v Plzni čerpají finanční prostředky na vybrané činnosti mysliveckého hospodaření. Konkrétně na budování liščích nor. Po pečlivé konzultaci s pracovníky Krajského úřadu v Plzni byla vybrána místa na zřízení dvou umělých liščích nor,“ vysvětloval Pavel Moulis, šéf rokycanských ochránců přírody.

Činnost myslivců tím však nekončí. Je totiž nutné provést nezbytné opravy mysliveckých zařízení v honitbě. Nechybí ani brigády pro obec i zemědělské družstvo a samozřejmostí je i pořádání kulturních akcí.

„Je potěšitelné, že Honební společenstvo Litohlavy – Klabava se pustilo do čerpání finančních příspěvků na mysliveckou činnost, neboť podobných společenstev je na Rokycansku velice málo, což je jistě škoda. Vždyť je celá řada zajímavých oblastí, kde by myslivci mohli dotace čerpat,“ myslí si Moulis.

Jedná se především o zakládání zvěřních políček a biopásů, zřizování napajedel, vypouštění vybraných druhů zvěře, budování přístřešků pro koroptve nebo budek pro kachny.

„Uzávěrka zmiňovaných dotací je sice každoročně 31. května, ale už teď je třeba se připravit. Nejlépe však je zajít na příslušný krajský úřad a předem se domluvit na postupu,“ nabádá představitel ZO ČSOP Rokycany. Možností je tedy celá řada a je potřeba zmiňované vyhlašované dotační tituly začít využívat.
V Litohlavech si už cestu našli a na příští rok by se rádi věnovali výrobě budek pro vodní ptáky.

Začteme-li se do možností využívání finančních prostředků pro myslivost, nejde jen o podporu myslivosti, ale celé biodiverzity.

„Vždyť například napajedlo nebude sloužit jen zvěři, ale i ostatním obyvatelům přírody. Tím tedy opět dochází k propojování myslivosti a ochrany přírody, což není na Rokycansku problém. Rokycanští ochránci přírody se již řadu let významně podílejí na podpoře a rozvoji myslivosti na Rokycansku,“ pochlubil se Pavel Moulis.