Největší a nejznámější skupinou obojživelníků jsou žáby, jejichž počet i druhové zastoupení se zejména v posledních letech snižuje. „Negativních podnětů, které ovlivňují jejich populace, je hodně. Mezi nejdůležitější patří likvidace životního prostředí a prostředí vhodného k rozmnožování. Postupně totiž mizí malé vodní plochy, tůňky v polích a lesích bývají silně znečištěné. Dalším důležitým faktorem, jež ovlivňuje početnost žab, je jejich nebezpečný jarní tah k místům páření,“ vysvětlil Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Pracovníci záchranných stanic živočichů vyjíždějí v těchto dnech právě k případům, kdy jsou silničním provozem ohrožovány populace migrujících žab. „Na komunikacích každoročně hynou desítky až stovky obojživelníků, což má pro jejich vývoj velký význam. Jestliže ztráty přesáhnou pětadvacet procent, populace není už schopna se s tím vyrovnat a dochází k úbytku,“ sdělil Moulis. Apeluje na řidiče, kteří projíždějí takovými úseky, aby se snažili obojživelníkům vyhnout.

Sami ochránci přírody a další zájemci pomáhají tím, že přenáší jedince na druhou stranu vozovky. „Tímto opatřením, které je sice velice časově náročné, lze zachránit až devadesát procent populace,“ dodal Moulis.

Na Rokycansku začal tah z úkrytů polesí Čilina, Kotel a Žďár. Desítky žab se tu snaží přejít silnici především v nočních hodinách.