VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhy lidí narůstají

Rokycany - Mimo bytový fond mají Rokycany mezi lidmi pohledávky ve výši 12 440 tisíc korun. Dluhy začaly řešit i přes exekutory.

5.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Hloušek

„Teď je připravený zase nový seznam lidí, asi o sto dvaceti jménech. Máme u nich přes 2,5 milionu. Tentokrát se jedná hlavně o odpady. Zdaleka to ale nejsou všichni neplatiči. Do zmíněného seznamu jsou zahrnuti ti, kde dluh přesáhl pět tisíc, anebo by mohlo dojít k jeho promlčení,“ informoval starosta města Jan Baloun. „Příští týden budeme jednat s exekutory,“ doplnil. „Než jim záležitosti předáme, chceme ale navzdory nevyužitým předchozím možnostem dát lidem ještě šanci záležitost vyřešit, třeba splátkovým kalendářem,“ říká.“

„Máme pohledávky i u cizinců, většinou rázu dopravních pokut. Jinak drží prim dluhy za odpady a psy. S pokutami dosahují výše 6,5 milionu. Dalších 6 milionů připadá zejména na neuhrazené platby z nebytových prostor,“ vypočítávala vedoucí finančního odboru Jana Králová.

Pokud jde o dluhy za odpady, podílejí se na nich i děti, rodiče za ně částku neuhradí. Přitom v případě nezletilých se tato pohledávka promlčuje až za dvacet let. „Když vezmete pět set korun základ a za jejich neuhrazení roční navýšení o dalších pět set, po dosažení plnoletosti v osmnácti je na mladém člověku rázem vymahatelných 18 tisíc dluhu,“ doplnila Králová.

Odděleným, zato velkým, problémem Rokycan jsou dluhy týkající se bytového fondu. „Za rok 2008 evidujeme na pohledávkách 1 248 542 korun. Z toho jsme 151 523 Kč zajistili dohodami na splátky. Soudní cestou jsme už zažalovali dluhy ve výši 325 923 Kč,“ sdělil Zdeněk Smejkal, šéf Inzuly, která bytový fond spravuje. V současné době probíhá 16 exekucí na dluhy a podali 37 návrhů na platební rozkaz. „Loni jsme vystěhovali soudní cestou 6 bytů pro neplacení, z toho 4 bez náhrady,“ doplnil Smejkal.

Potíž s vymáháním peněz tkví podle úředníků i v tom, že jsou mnozí z neplatičů dlouhodobě nezaměstnaní.“ Jak mám platit, když nedělám,“ bránil se třeba Emil, chodící si pro dávky podpory.

„Pokud by se jednalo o dávky hmotné nouze, z těch ze zákona strhávat nelze, a ani se to v Rokycanech neděje. Tyto dávky nelze postoupit, nemohou být předmětem dohody o srážkách, ani podléhat výkonu rozhodnutí,“ objasňovala vedoucí sociálního odboru Blanka Kohoutová.

U jiných dávek, poskytovaných třeba úřadem práce, podobná omezení neplatí.

Vloni se například uskutečnila stovka exekucí na dávkách státní sociální podpory. „Dosud trvají a letos, do konce února, k nim nově přibylo 23 exekucí. Dluhy našich klientů činí asi 28 milionů korun,“ sdělila Vladislava Pešťáková, vedoucí oddělení dávek státní sociální podpory Úřadu práce v Rokycanech.

Pohledávky se srážejí dlužníkům postupně. S ohledem na občanský soudní řád lidem musí zůstat nezabavitelná částka, zavisející na počtu vyživovaných osob.

Podle Pešťákové mají ale někteří dlužníci tolik pohledávek, že už není z čeho strhnout. „Tato situace je, bohužel, častá. S ohledem na ochranu osobních dat více nelze přiblížit. Ještě snad tolik, že nejvyšší pohledávku evidujeme ve výši 14 miliónů Kč,“ dodala úřednice.

Autor: Božena Šopejstalová

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ilustrační foto.

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Okresní tandem zazářil v přeboru

Rokycansko – Druhé kolo krajského přeboru mužů v kopané vyšlo oběma našim zástupcům na podtrženou jedničku.

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení