VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do dějin Týčku přibyl diamant

TÝČEK - Na sto sňatků připadlo před pěti lety na Rokycansku podle statistiky dokonce sedmaosmdesát rozvodů. Manželé Helena a Antonín Dvořákovi z Týčku navzdory tomuto trendu společně vybrušují diamant v podobě už šedesátiletého soužití.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Před šedesáti lety si dokonce tehdejší nevěsta Helena svého Antonína vykoupila. Svůj svazek nyní znovu potvrdili před zástupci obce. Foto: archiv

Nedávno jej oslavili společně se členy rodiny i zástupci obce Týček. Obnovení slibu jubilantů stvrdil starosta Zdeněk Hruška za asistence svého zástupce Václava Vonáska.

Před více než šesti desítkami let svedla Antonína a Helenu dohromady družstevní záložna. „Já tam pracovala a Toník v kanceláři Jednotného svazu českých zemědělců, která v budově také sídlila, zastával místo tajemníka,“ uvedla paní Helena. Jejich vzájemná náklonnost přerostla v lék na Antonínovu rozbolenou duši. Osud jej uvrhl do nacistického vězení a dokonce cely smrti. Přesto se nakonec vrátil, ale do prázdného domova.

Novomanželka Helena, kterou tam zanechal, na nic nečekala a po zatčení muže utekla. Odešla a už se nevrátila. Následoval jen rozvod. Pak se objevila další Helena. Grunt, kvůli němuž byl sjednán první sňatek, sehrál ale svou roli znova. „Byl jsem už rozvedený, ne však volný,“ vysvětloval Antonín Dvořák, „chyběla odluka. A tak si mě moje nynější manželka koupila. Věno, které představovaly její peníze, posloužilo na mé vyplacení z prvního manželství a odluka a uvolnění půlky statku bylo možné,“ doplnil s úsměvem.

Se svou druhou Helenou začal hospodařit, potom oba pracovali v družstvu. Mladá žena už tam setrvala, stala se z ní mzdová účetní. Antonín vystřídal různá místa, stal se nakrátko i redaktorem tehdy vzniklého okresního týdeníku. Psaní se mu ale stalo celoživotním koníčkem, o osudech svých i rodiny, o době a obci, kde žije, píše už třetí kroniku.

„Je to rozhodně zajímavé povídání,“ hodnotil starosta. „Máme sice svého kronikáře, ale kopie zápisů, týkajících se dění v Týčku, rádi od pana Dvořáka přijímáme. Velmi nám také pomáhá při různých oslavách, kdy přispívá i vyhledáním a zpřístupněním zajímavostí z historie,“ konstatoval starosta.

Diamantového výročí se zúčastnila celá rodina „Dvořáků“, nyní už v počtu třiadvaceti lidí. Ke třem dětem manželů – Heleně, Antonínovi a Miroslavě – přibyla vnoučata. Je jich osm. Počínaje nejstarší z nich - Lenkou - pokračovala nadvláda děvčat až po narození Víta. Teď už rodinné řady rozšířilo i deset pravnoučat. Mezi nimi ale pro změnu hrají prim chlapci. Vedle benjamínků jsou tu někteří už na ženění. I nejmladší z „Dvořáků“ – Petřík a Anetka - už ale přišli poblahopřát babičce s dědou a přidali velikou pusu. „Máme všichni za co děkovat. Rodiče pro nás udělali, co mohli, a i teď, když nás potká něco těžkého, jsou nám oporou,“ uvedla dcera Helena.

Jak se rozvádíme:
Rok: rozvody na Rokycansku celkem/ rozvody na 100 sňatků
1996: 136/ 65,38
1997: 148/ 63,25
1998: 125/ 59,81
1999: 132/ 57,14
2000: 135/ 54,88
2001: 120/ 53,33
2002: 140/ 66,04
2003: 169/ 87,11
2004: 139/ 57,68
2005: 148/ 69,81
2006: 126/ 52,50
2007 (za 3/4 roku) 120 rozvodů

Autor: Božena Šopejstalová

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Sedláček na své vernisáži v Rokycanech.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení